• 031-36295535
  • info@Felezat.com

تحلیل و پیش بینی بازار فولاد ایران و جهان هفته ۲۶ سال ۹۷

انتشار: 1397/7/4

جهت کسب آگاهی از وضعیت بازار فولاد ایران و جهان در هفته بیست و ششم سال ۹۷ و همچنین پیش‌بینی وضعیت بازار در هفته آینده می توانید مقاله زیر که توسط واحد تحلیل و پیش بینی مرکز تخصصی فلزات تدوین شده است را مطالعه نمائید.

مرکز تخصصی فلزات: در این هفته به تحولات سیاسی و دلار خواهیم پرداخت:

بازار ارز با پیش‌بینی وقایع احتمالی نیویورک، پیشتازانه به سمت افزایش رفت. در هفته‌های پیش، به نرخ 000,15 تومان به عنوان ابر مقاومت دلار اشاره کرده بودیم. در سال‌های 92-91 نیز دلار پس از تحریم‌های ظالمانه، رفتاری مشابه انجام داده بود.

نمودار پایین، روند دلار از ابتدای سال شمسی را نشان می‌دهد.

همانطور که در شکل بالا مشاهده می‌کنید؛ خبرهای مهمی در این چند ماهه باعث افت و افزایش قیمت ارز شده است. خبر نیویورک از آن لحاظ مهم بود که باعث شکستن مقاومت 15,000 تومانی شد و در حال حاضر، بعید به نظر می‌رسد که قیمت به زیر این عدد، باز گردد. حتی یک افت قیمتی در محدوده 15,000 تومان نیز دور از انتظار نیست؛ اما این روند، نیازمند یک خبر خوب می‌باشد. دیروز در مجلس، FATF تقریباً به تصویب رسید، اما همانطور که انتظار می‌رفت، نتوانست بر قیمت دلار تأثیر بگذارد؛ زیرا رشد دلار در چند ماه اخیر، به دلیل عدم تصویب این کنوانسیون نبوده و دلایل دیگری نظیر تحریم‌ها، عرضه‌ی کم اسکناس و بی اعتمادی مردم به سیاست‌های دولت بوده است. خبرهای خوبی که می‌تواند بر قیمت دلار تأثیر بگذارد، شروع مذاکرات بر مسائل منطقه‌ای با اروپاست. مذاکره با آمریکا بدلیل پیش شرط‌هایی که دو طرف وضع کرده اند، فعلاً عملی نیست و به دلایل ژئوپولیتیک، هیچ یک از طرفین، این موضوع را نخواهند پذیرفت. به طور کلی، سیاست آمریکا افزایش فشار بر حکومت ایران است و مسأله توافق مطرح نیست؛ ولی کاستن از تنش‌های موشکی و منطقه‌ای با اروپا، می‌تواند باعث فشار جهانی بیشتر بر آمریکا شود.

حال به بررسی قیمت نفت می‌پردازیم. قبلاً سقف قیمتی 80 دلار را برای نفت برنت متصور بودیم که با خبرهای نیویورک و لغو شدن دیدار روحانی و ترامپ و همچنین خبرهای رسیده از اوپک مبنی بر ناتوانی افزایش تولید روسیه و عربستان، قیمت نفت برنت، از مرز 80 دلار گذشت. قیمت نفت هم اکنون، روی قیمت ارز در ایران، هم به طور منفی و هم بصورت مثبت، تأثیرگذار است، که در هفته‌ی آینده به طور کامل به آن خواهیم پرداخت. هم اکنون به نظر می رسد، نفت تا محدوده قیمتی 90 دلار، رشد خواهد داشت.

اشاره به این نکته نیز حائز اهمیت است که رئیس جمهور کشورمان، دکتر حسن روحانی، به نظر اکثر کارشناسان مذاکره، سخنرانی بسیار خوب و قدرتمندانه‌ای داشت و توانست مسابقه بین دو رئیس جمهور را به صورت عادلانه برنده شود، اما در دنیای واقعیت، این عدالت نیست که پیروزی را نشان می‌دهد، بلکه قدرت است.

زهیر فضیلتی

گروه تحلیل مرکز تخصصی فلزات

 

منبع: مرکز تخصصی فلزات
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com