• 031-36295535
  • info@Felezat.com

بازار جهانی فولاد در فاز "عدم خرید"

انتشار: 1397/7/8

افزایش اختلاف قیمتی بین دو کامودیتی فولاد و سنگ‌آهن، ناخودآگاه، پتانسیل کاهش قیمت فولاد یا افزایش بهای سنگ‌آهن را ایجاد می‌کند.

مرکز تخصصی فلزات: بازار جهانی فولاد در هفته‌های گذشته، شاهد یک رشد قیمت نسبی بوده است که این روند افزایشی، آرام‌آرام طی هفته قبل نیز ادامه داشت؛ این در حالی است که بازار سنگ‌آهن در نقطه مقابل، یک ثبات نسبی را در هفته‌های گذشته حفظ کرده است. این شرایط، باعث شد که اختلاف قیمتی بین دو کامودیتی فولاد و سنگ‌آهن، یک مقدار افزایش پیدا کند؛ که این تفاوت نرخ، ناخودآگاه، پتانسیل کاهش قیمت فولاد یا افزایش بهای سنگ‌آهن را ایجاد می‌کند، در حالی که ثبات نسبی قیمت سنگ‌آهن، عمیق‌تر از چیزی بود که به نظر می‌رسید.

طی هفته‌های گذشته، ریزش قیمت در بازار فولاد، موضوع عجیبی از نظر کارشناسان بازار این محصول به نظر نمی‌آمد و در ادامه، انتظار عقب‌گرد قیمتی در این بازار وجود داشت؛ ‌این در حالی بود که در سایر بازارهای کالایی و مخصوصاً بازارهای فلزی، یک روند نسبتاً رو به کاهش وجود داشت که این موضوع در بازار فولاد، خودش را به آن شکل نشان نداد؛ بنابراین از جوانب مختلف می‌توان گفت، بازار فولاد، پتانسیل کاهش نرخ را داشت، اما چیزی که در حال حاضر در بازارهای جهانی مشهود است، یک فاز عدم خرید است، به این معنا که بسیاری از بازارهای کالایی با محوریت بازارهای فلزی در یک «فاز محدودیت و تحدید تقاضا» حرکت کرده‌اند، این در حالی است که در ارتباط با بخش عرضه به نسبت، شاهد افزایش عرضه یا ثبات آن هستیم. البته آمارهای متضادی هم در این زمینه وجود دارد، ولی چیزی که از نوسان قیمت‌ها در بازار فولاد می‌توان برداشت کرد این است که روند "برتری عرضه بر تقاضا" وجود دارد و این روند، موجب کاهش قیمت جهانی فولاد شده است.

از طرف دیگر، در بازارهای مختلف، شاهد این هستیم که اما و اگرهای تعرفه‌ای رئیس‌جمهور آمریکا، بالاخره تأثیر خود را به‌صورت آرام بر بازارها به جا گذاشته،‌ البته این تأثیر، همراه با تأخیر در بازارهای مختلف بوده است، شاید در حال حاضر، بازار فولاد، بخش‌های بیشتری از این واقعیت‌ها را حس کرده است. وضعیت کنونی در بازار فولاد، احتمال تداوم کاهش قیمت‌ها را در آینده، تقویت می‌‌کند. با این پیش‌فرض که موجودی انبارها به نسبت در اقصی نقاط دنیا، بالا است، هرچند کماکان کاهش تقاضا، سیگنال مهم‌تری در این باره است.

روند تأثیرگذاری نفت خام

موضوع دیگر از نظر تأثیرگذاری در بازار فولاد، مساله "نفت‌خام"است که باعث می‌شود هزینه تولید برای بسیاری از کالاها و هزینه حمل و نقل (یعنی قیمت‌ تمام شده کالا در مقصد) تا حدودی افزایش پیدا کند که تا به الان، این سیگنال هم تأثیر چندانی در بازار نگذاشته است که در این‌باره اگر قیمت نفت به این سطوح نرسیده بود، احتمال کاهش قیمت بیشتر در بازار جهانی فولاد هم وجود داشت. آنچه که الان باز هم باید بر آن تأکید کرد،‌ نگرانی از نوسان تقاضا در این بازار است،‌ آن هم در شرایطی که در نیم‌کره شمالی، روزهای سرد سال، ‌آغاز شده است و احتمال کاهش بیشتر قیمت‌ها (کاهش تقاضا) هم وجود دارد؛‌ این در حالی است که مخالف این روند در بازار چین مشاهده می‌شود که در بسیار ی از نقاط آن روزهای سرد سال با تقاضای بیشتری مواجه است،‌ البته تعطیلات پیش‌رو در ماه‌های آینده هم تأثیر خود را بر جا می‌گذارد.

روز جمعه، افت بهای فولاد در اکثر بازارهای چین (برخلاف روند سایر بازارها) شدیدتر از روزهای قبل دیده شد تا هفته‌ای سراسر کاهشی در این بازار مشاهده شود، به‌طوری‌که‌ بیلت تانگشان با کاهش ۹۰ یوان به ۳,۸۲۰ یوآن/ تن رسید تا فرضیه "افزایش موجودی انبار فولادسازان" بیش از پیش به واقعیت نزدیک شود. نظر اکثر فعالان بازار نسبت به ادامه روند بازار، بدبینانه بوده و آنها را حاضر به دادن تخفیفات بیشتر نموده است. روز پنج‌شنبه، ۱۳ کارخانه نیز قیمت محصولات خود را بین ۲۰ تا ۱۷۴ یوآن کاهش دادند (پایگاه خبری پلنر).

آنچه که در حال حاضر در بازار فولاد مشاهده می‌شود یک عدم هماهنگی در بخش‌های مختلف است که در نهایت، باعث می‌شود یک بازار منسجم با فکت‌های واقعی نداشته باشیم، این موضوع به معنی این است که بعضی داده‌های مبهم جدیدی در بازار فولاد خودنمایی می‌کند که هنوز شواهد بر تأثیرگذاری‌های آنها به‌صورت جامع و کامل روشن نشده است، اینکه بازار فولاد به‌ عنوان یکی از بازارهای مهم در جهان، وارد یک فاز نزولی شده است، نهایتاً یک نگرانی جدیدی را ایجاد می‌کند که ممکن است بعضی از کالاهای دیگر را هم با خودش به پایین بکشد. البته در کشورهای مختلف با توجه به اعمال تعرفه واردات فولاد به آمریکا، شاهد آن هستیم که بازارهای جهانی با محموله‌های بیشتر فولاد در حمل و نقل‌های بین‌المللی و مخصوصاً حمل و نقل‌های دریایی روبه‌رو‌ شده است که این سیگنال هم بالاخره تاثیر خودش را در بازارهای مختلف بر جای می‌گذارد. در حال حاضر، بازار مصرف قدرتمندی در جهان وجود ندارد که در این برهه بتواند به‌ عنوان محرک قیمت‌های فولاد جهانی عمل کند، از طرف دیگر، قیمت‌ها هم تا روزهای گذشته به نسبت بالا بوده، که این سیگنال هم پتانسیل تلطیف بیشتر نرخ را فراهم می‌کند، به نظر می‌رسد بازار فولاد مانند بقیه بازارهای کالایی، وارد یک فاز ابهام شده که این فاز ابهام مقداری نگران‌کننده به نظر می‌رسد؛ به این دلیل که ذات بازار فولاد با توجه به وضعیت صنعتی آن، خیلی با بازارهای دیگر همخوانی ندارد به این معنا که داده‌ها در این بازار، خیلی امن‌تر و سیگنال‌های تأثیرگذار، بنیادی‌تر از بازارهای مشابه مانند بازارهای فلزی هستند. با توجه به این شرایط، این فاز ابهام، جدی‌تر باید خودنمایی کند و توجه به این فاز هم باید جدی‌تر باشد، به این دلیل که احتمال دارد که به کاهش بیشتر نرخ، منجر شود. این در حالی است که قیمت نفت خام، حتی اگر افزایش بیشتری داشته باشد، یک تکانه جدید به بازار فولاد خواهد بود که ممکن است از نوسان قیمت‌ها حمایت کند، اما امیدی به تقویت جدی تقاضا در کوتاه‌مدت نمی‌توان داشت.

با این حال، طبق پیش‌بینی‌های گذشته، ماه‌های اکتبر و مارس، 2 ماه استراتژیک در سیاست‌های اقتصادی-فولادی چین است، به‌طوری‌که همیشه این کشور طی این دو ماه، نشست‌ها و وقایع سیاسی مهمی را خواهد داشت. از سوی دیگر، نشستی که بعد از ماه اکتبر در این کشور برگزار می‌شود، نشست استراتژیکی در رابطه با سیاست‌های دولت چین و موضع‌گیری این کشور درخصوص بسته‌های حمایتی و قوانین جدید خواهد بود. چین در این باره، پروژه‌های جدیدی را به بازار فولاد معرفی و برای این محصول، بازار ایجاد خواهد کرد تا مصرف داخلی آن افزایش پیدا کرده و مانعی در مقابل افت قیمت فولاد شود.

 

منبع: دنیای اقتصاد
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com