• 031-36295535
  • info@Felezat.com

تقاضای کاذب برای حفظ ارزش پول

انتشار: 1397/7/9

معاون فروش ذوب‌آهن: با توجه به نوسانات بسیار در عرضه محصولات فولادی، سرانجام، قیمت‌گذاری آزاد و قیمت‌ها تا حدودی متعادل شد تا عرضه و تقاضا به هم نزدیک شود. با چنین اقدامی، تقاضای کاذب از بازار خارج‌شده و فاصله بین قیمت تولیدکننده و مصرف‌کننده کاهش ‌یافت.

مرکز تخصصی فلزات: در طول سالیان گذشته، بارها به بهانه‌های موجه و غیر موجه، فرآیند قیمت‌گذاری در بورس‌کالا دستکاری ‌شده و در چند مدت اخیر، شاهد عدم تأیید معاملات در بخش فولاد و فلزات بوده‌ایم.  درصورتی‌که بورس‌کالا برای کشف قیمت عادلانه و واقعی راه‌اندازی شده و باید موانع برداشته شود تا علاوه بر نمود شفافیت اقتصادی، امکان تنظیم بهتر بازارها فراهم شود.

زمانی که عرضه و تقاضا به ‌صورت متمرکز در یک بازار انجام می‌شود، نخستین محصول آن برای اقتصاد، شفافیت آماری است؛ ایجاد شفافیت آماری در بخش‌های مختلف اقتصادی، همان هدفی است که اقتصاد برتر دنبال می‌کند. قیمت‌ در بازار شفاف، زمانی کشف می‌شود که در ترازوی عرضه و تقاضا، قیمت تعیین شود؛ تمامی افرادی که به دنبال زیرساخت نظارتی هستند، طبیعی است که بورس‌کالا را ازجمله نهادهایی تلقی می‌کنند که برای نیل به این هدف بیشترین تأثیر مثبت را دارد. 

تقاضای کاذب برای حفظ ارزش پول

احسان دشتیانه، معاون فروش ذوب‌آهن در خصوص عرضه محصولات فولادی و قیمت‌گذاری‌ها گفت: با توجه به نوسانات بسیار در عرضه محصولات فولادی، سرانجام قیمت‌گذاری آزاد و قیمت‌ها تا حدودی متعادل شد تا عرضه و تقاضا به هم نزدیک شود. درواقع با چنین اقدامی، تقاضای کاذب از بازار خارج‌ شده و فاصله بین قیمت تولیدکننده و مصرف‌کننده کاهش خواهد ‌یافت.

وی ادامه داد: ستاد تنظیم بازار نیز برای حمایت از مصرف‌کننده، دستورالعملی صادر کرده که بازار را به‌ نوعی کنترل کند، اما به دلیل فاصله بیش‌ازحد قیمت‌ها با سطح بازار و بر اساس نرخ رسمی دلار که با 200,4 تومان قیمت‌گذاری می‌شد، عملاً تولیدکنندگان، محصولات خود را به قیمتی پایین‌تر از ارزش واقعی می‌فروختند و در طرف دیگر، واسطه‌ها و دلالان با قیمت بسیار بالا در بازار عرضه می‌کردند که ۱۰۰ درصد، اختلاف قیمت وجود داشت و این اختلاف به جیب واسطه‌گران سرازیر می‌شد. 

این فعال صنعت فولاد افزود: پس از این اتفاقات در بورس ‌کالا، دستورالعمل مذکور، اصلاح و سقف رقابت در این بازار برداشته شد و عرضه ‌و تقاضا، شاخص اصلی در قیمت‌گذاری تعیین شد؛ درنتیجه رانتی که عاید واسطه‌ها می‌شد، حذف و به سمت تولیدکننده هدایت و بخشی از آن نیز برای مصرف‌کننده تعدیل شد.

دشتیانه درخصوص اینکه کدام محصولات در کانون داد و ستد قرار دارند، تصریح کرد: تمام محصولات از سطح تقاضای خوبی برخوردارند، اما همچنان تقاضاهای غیرواقعی وجود دارد که ناشی از تلاش برای حفظ ارزش پول است نه مصرف واقعی؛ البته بخش اعظم تقاضای کاذب در حال از بین رفتن است.

وی اضافه کرد: به‌عنوان ‌مثال، عرضه‌هایی که به سبب وجود سقف، باقیمت‌های غیرواقعی انجام می‌شد و تا 10 برابر، تقاضا افزایش می‌یافت، ولی در حال حاضر، عرضه‌ها تنظیم‌شده و تا حدودی تقاضا نیز تعدیل ‌شده است.

معاون فروش شرکت ذوب‌آهن در خاتمه اظهار کرد: اگر به مکانیزم‌ها، دستورالعمل‌ها و قوانین به ‌درستی عمل شود و فراتراز قانون حرکت نکنیم قطعاً آینده روشنی پیش روی بورس کالا قرار دارد.

اختلاف کلان قیمت‌گذاری، کوره فولادسازان را یخ کرد

محمدرضا چیت‌ساز، عضو هیات مدیره اتحادیه آهن و فولاد، در خصوص حجم عرضه محصولات فولادی در بورس‌کالا با توجه به قیمت‌گذاری‌های جدید در بورس، این‌گونه بیان کرد: حدود پنجاه روز اخیر، عرضه محصولات فولادی بر روی تابلوهای بورسی برگشت داده می‌شد؛ تنها دلیلی که قیمت‌ها در این حوزه با نوسانات بازار هماهنگ نبوده و درزمینهٔ قیمت‌گذاری‌ها، بین سازمان حمایت، بورس‌کالا و وزارت صمت، تفاوت‌ و اختلاف ‌نظرهایی ایجاد شده بود.

وی ادامه داد: ۲۴شهریورماه، تیرآهن و میلگرد شرکت‌های ذوب‌آهن و نیشابور عرضه شدند و بعد از آن ،عرضه ورق‌های شرکت فولاد مبارکه و شمش شرکت فولاد خوزستان و فولاد خراسان بر روی تابلو آمد؛ در هفتمین روز مهرماه نیز شاهد عرضه شمش بر روی تابلوی بورس کالا بودیم.

چیت‌ساز گفت: با توجه به اینکه در نیمه دوم سال قرار داریم، رفته ‌رفته با خنک شدن هوا خصوصاً در نیمه شمالی کشور، هرساله با کاهش ساخت ‌و ساز مواجه خواهیم شد که با توجه به‌ قرار گرفتن در ماه محرم و صفر، تا حدودی، کاهش تقاضا سطح بازار را فرا می‌گیرد.

وی وضعیت قیمت‌ها با بازار را متناسب ارزیابی کرد و ضمن تأکید بر تعادل عرضه و تقاضای محصولات فولادی گفت: میل‌گرد ازجمله کالاهایی بوده که تقاضای بیشتری دارد، ایران کشوری زلزله‌خیز است و ساختمان‌ها به‌صورت بتون آرمه ساخته می‌شوند، به همین خاطر تقاضای میلگرد از سایر محصولات فولادی، بیشتر است.

 

منبع: بورس نیوز
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com