• 031-36295535
  • info@Felezat.com

برگزاری چهارمین همایش بین المللی استیل پرایس

انتشار: 1397/7/11

دیروز، چهارمین همایش بین المللی استیل پرایس برگزار شد که در این خبر به ارائه گزارشی از این همایش می‌پردازیم.

مرکز تخصصی فلزات: روز سه‌شنبه مورخ 1397/07/10 چهارمین همایش بین المللی استیل پرایس با حضور فعالین صنعت فولاد برگزار شد و در این همایش تعدادی از مدیران عامل شرکت‌های فولادی به عنوان سخنران حضور داشتند که در اینجا به گزیده‌ای از اظهارات آنها می‌پردازیم:

دکتر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو:

307 معدن فعال سنگ آهن در کشور وجود دارد که این معادن در سال گذشته درمجموع  76 میلیون تن سنگ آهن تولید کردند. طی سال گذشته، 3 میلیون تن زغال سنگ خام در کشور تولید شد. بنابر سند چشم‌انداز کشور، میزان تولید فولاد در سال 1404، بایستی به  55 میلیون تن برسد که با طرح‌های کنونی این عدد قابل دسترس است. در سنگ آهن، نیازمند تولید 162 میلیون تن هستیم که 2/2 برابر میزان کنونی است. بنابراین باید برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد. قرار است تولید در معدن سنگ آهن سنگان از 7 میلیون تن به 41 میلیون تن برسد که این امر نیازمند 120 میلیون تن باطله برداری است. رسیدن به این اهداف نیازمند تغییر نگرش به نیروی انسانی، تغییر نگرش فنی به معدن مانند تغییر تراک‌ها از 130 تن به 240 تنی و شاول‌ها، تغییر سیستم‌های نرم افزاری و سخت افزاری در معادن است.

بخش فولاد، نیازمند 8 میلیارد یورو سرمایه گذاری است. همچنین در بخش زیرساخت، نیازمند 13 میلیارد یورو سرمایه گذاری هستیم که 5 میلیارد یورو آن در ریل است. خوشبختانه اخیراً ذوب آهن ریل را به صورت انبوه تولید کرده که امیدواریم کیفیت آن را افزایش و قیمت تمام شده آن را کاهش دهد.

دکتر نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران:

در طرح ریزی استراتژی‌های کلان کشور به نهادی بی‌طرف نیاز است تا موضوعات را هم از دید صنعتی و هم از دید دانشگاهی بررسی کند. بزرگترین چالش صنایع کشور عدم وجود رابطه معنادار میان تولید، آموزش و پژوهش است

سایر چالش‌های این صنعت نیز عبارتند از:

عدم توازن در زنجیره تولید، نسبت بالا نیروی انسانی به ظرفیت تولید، پایین بودن بهره وری تولید،عدم تولید محصولات با ارزش افزوده بالا و تکنولوژی پیشرفته

در کشور ما، صنعت، اقتصادی فکر می‌کند و دانشگاه نیز در مرز دانش حرکت می‌کند. در نتیجه این دو راه، هیچ زمانی به هم نمی‌رسند. دلیل موفقیت صنایع دنیا را باید متصل بودن به اقتصاد جهانی دانست. چرا که صنایع پیشرفته در بازار جهانی سود می‌برند. در چنین شرایطی، پژوهش‌هایی که در دانشگاه انجام می شود، خریدار خواهد داشت. الگوی یکپارچه‌ای در سیاست‌های کلان برای همکاری میان دانشگاه و صنعت نیاز است. بر همین اساس نیز دانشگاه تهران با هدف همکاری با صنعت، با ایمیدرو همکاری خود را در قالب موسسه یونیدرو آغاز کرده است. این دست همکاری‌ها می‌تواند نقطه شروعی باشد و باید قوانین لازم برای تداوم آن، مورد بررسی و درنهایت تصویب قرار گیرند.

مهندس یزدی زاده، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان:

در حال حاضر، بزرگترین چالش صنعت فولاد دنیا، عدم توازن در تولید و مصرف است، به طوری که چین برخلاف محدودیت‌های زیست محیطی، تولید خود را حفظ کرد.

تهدیدات عمده صنعت فولاد عبارتند از:

کاهش تقاضا در بازارهای جهانی - افزایش تولید در چین - جنگ تجاری - کاهش رشد اقتصادی چین

کاهش قیمت فولاد از ماه جولای آغاز شد و این کاهش قیمت ادامه دار خواهد بود.

تحریم‌ها بر صنعت فولاد ایران اثرگذار خواهد بود و بخش‌های زیر را هدف خواهد گرفت:

تحریم فروش، تحریم عمده با ریال، تحریم خرید پذیره نویسی، تحریم خودروسازی، تحریم متصدیان بنادر و بخش کشتیرانی، تحریم معاملات نفتی، تحریم موسسات مالی و بانک مرکزی

آثار تحریم‌ها عبارتند از:

افت صادرات، افزایش هزینه واردات، کاهش مراجعه کشتی، از دست رفتن بازارهای صادراتی، کاهش ارزآوری، گسیل فولاد به بازارهای داخلی و بسته شدن کانال‌های مالی

راهکارها برای کاهش تحریم‌ها عبارتند از:

راه اندازیNGOهای صادراتی، بستن قراردادهای بازتر، متنوع سازی کانال‌های انتقال پول، حمایت از صادرکنندگان، توسعه و تقویت کشتیرانی

عبدالرضا هاشم زایی، نماینده مجلس شورای اسلامی:

بزرگترین چالش صنایع، قیمت‌گذاری دستوری است که این مشکل همچنان وجود دارد و سود آن، تنها به جیب دلالان می‌رود. زمینه رانت را ایجاد نکنید تا در ادامه، ناچار به دستگیری رانت‌خوران باشید. اجرای سیاست‌های غلط طی ۴۰ سال گذشته، مانع از جذب سرمایه خارجی به کشور شده است. استراتژی‌های داخلی کشور بدون نظرات کارشناسی گرفته شده و صدمات عدیده‌ای را به صنایع وارد کرده است. در چنین شرایطی، حداقل انتظاری که از دولت و مسئولان می‌رود، این است: جلوی سودی که صنایع از فروش صادراتی و دریافت ارز می‌گیرند را نگیرید. ارز ناشی از صادرات، می‌تواند در مسیر توسعه واحدهای تولیدی، هزینه شود. در دولت‌های مختلف، چندین بار سابقه تک نرخی کردن ارز را داشتیم و عواقب آن را مشاهده کردیم. بنابراین، تک نرخی کردن ارز، قابل پذیرش نبود.

اسداله فرشاد، مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان:

با نگاهی به وضعیت تولید کنونی، روند توسعه و اهداف در افق 1404 مشخص می‌شود که در بخش‌های مختلف زنجیره از سنگ آهن تا فولاد کسری وجود دارد. برای توسعه استخراج سنگ آهن باید راهکارهای زیر بکار گرفته شوند: تأمین منابع مالی برای اکتشافات، تجهیزات، استخراج و فرآوری، توسعه سرمایه‌گذاری، ممانعت از خام فروشی و تشویق فرآوری، هوشمندسازی بخش معدن برای شفافیت فرصت‌های سرمایه گذاری، توسعه زیرساخت، تجهیز معادن با ماشین آلات جدید. در بخش کنسانتره باید سرمایه گذاری در جهت ایجاد کارخانه‌های جدید در استان‌های مرکزی و جنوب همراه با گندله انجام شود.

برای توسعه تولید گندله باید اقدامات زیر انجام شوند:

تأمین منابع مالی، حمایت از ممانعت صادرات برای توازن، بومی سازی تکنولوژی تولید گندله، استفاده از تکنولوژی لورگی برای خوراک‌های هماتیتی، استفاده از تکنولوژی آلیس چالمرز با مصرف برق کمتر.

در زمینه آهن اسفنجی، باید راهکارهایی همچون ایجاد ظرفیت‌های جدید، بومی سازی و ارتقای سطح سازندگان، بومی سازی نسوزهای احیاء و کاتالیست‌ها انجام شود.

در مورد فولاد نیز باید راهکارهای زیر بکار گرفته شود:

بهره‌برداری از حداکثر ظرفیت تولید، توسعه صادرات، بازبینی طرح‌های توجیهی پیش از احداث، بازبینی کارخانه‌های جدید و حرکت به سمت جنوب، تولید فولادهای خاص و حرکت از فولادهای ساختمانی به فولاد صنعتی، بهبود تکنولوژی در کوره‌ها و ضرایب مصرف مواد اولیه، ارتقای سطح تکنولوژی برای کاهش مصرف آب.

خلیفه سلطانی، دبیر انجمن فولاد:

در سال جاری به دلیل ترس مسئولان از وضعیت بازار و خراب شدن عرضه، دستورالعمل‌های ناقص و متناقض صادر شد. در حالی که هیچ کمبودی در بازار وجود نداشت. علاوه بر این، بازار دیگری خارج از بورس شکل گرفت که در آن، قیمت شمش فولاد خوزستان با قراضه، برابر و 2,500 تومان شد، در حالی که قیمت شمش القایی در بازار به 4,000 تومان رسید. حتی پس از آخرین دستوالعمل، بازار، شکل واقعی خود را پیدا نکرده است. درحال حاضر با مشکل صادرات مواجه هستیم، اما عرضه 2 برابری نسبت به تقاضا وجود دارد، بنابراین از مدل اقتصادی واقعی دور شدیم.

کرباسیان، رئیس هیأت عامل ایمیدرو:

 با توجه به موارد مطرح شده در این همایش، تدوین استراتری و همچنین تدوین نقشه راهی برای صنایع غیر آهنی، ضروری به نظر می رسد. یکی از مهمترین اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه معدن و صنایع معدنی، تبیین جایگاه واقعی این بخش در میان سیاست‌گذاران و سرمایه‌داران بود. بیش از ۲۰ درصد صادرات غیرنفتی کشور به بخش معدن و صنایع معدنی تعلق دارد. این حوزه، سهم بسزایی در ارزش افزوده و اشتغال زایی کشور دارد. بیش از ۲۳ درصد ارزش بورس کشور، در اختیار شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی است. بدون شک، قابلیت ارتقاء این جایگاه وجود دارد. صادرات در حوزه معدن و صنایع معدنی باید مورد توجه قرار گیرد؛ چرا که با حذف صادرات، این بخش با رکود مواجه می شود. از آنجا که سهم قابل توجه از صنایع معدنی و فلزی در اختیار چین است، بدون شک با اتخاذ تصمیمات منطقی، می‌توان این حوزه را از تحریم نجات داد.

این روزها جنگ تجاری آمریکا با چین، اروپا، روسیه و .... به موازات هم جریان دارد. این جنگ تجاری به صورت مستقیم در حوزه فلزات غیرآهنی اثرگذار است، بنابراین این موضوعات باید مورد بررسی دقیق قرار گیرند و تحلیل شوند.

عالی، معاون اکتشاف شرکت ملی صنایع مس ایران:

در شرایطی که اغلب بنگاه‌های صنایع معدنی و فلزی بر زنجیره فولاد متمرکز هستند؛ برگزاری نخستین همایش فلزات غیر آهنی به فال نیک گرفته می‌شود. فلزات پایه همچون مس، نیکل، آلومینیوم، سرب، روی، قلع و نیکل، نقش موثری را در بازار جهانی، به خود اختصاص داده اند.

ایران بهشت مواد معدنی است. در کشور ما ۶۸ نوع ماده معدنی وجود دارد. مس، دومین عنصر فلزی با ارزش کشف شده در کشور ماست. ذخایر قطعی مس کشف شده کشور، ۲۲ میلیون تن برآورد می‌شود در واقع، ۳ درصد از ذخایر مس دنیا در ایران واقع  شده اند.

در ۶ ماه نخست سال جاری، شرکت ملی مس، ۵۵ درصد اهداف تولید خود را محقق کرد. مس محتوی تولید شده در کشور طی ۶ ماه یاد شده، ۱۵۳ هزار تن برآورد شده است. (یعنی ۸ درصد بالاتر از برنامه شرکت) شرکت ملی مس در حال تبدیل شدن به شرکتی بزرگ در جهان است. امید است که این مجموعه تولیدی، در افق ۱۴۰۴، به یکی از ۱۰ شرکت بزرگ تولیدکننده کشور بدل شود. در همین راستا این شرکت اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده است:

توجه به اکتشاف، کمک به بهره برداری از معادن کوچک، توجه ویژه به محیط زیست ( به زودی کارخانه اسید این شرکت به بهره برداری می‌رسد)، افزایش بهره وری آب و انرژی، افزایش تعامل با دولت و مسئولان منطقه‌ای و اجرای مسّولیت‌های اجتماعی، استفاده از دانش روز دنیا

پاسخ بنی اسدی راد، مدیرعامل شرکت ملی مس در پاسخ به سوال پنل تخصصی (با حضور کرباسیان، سرقینی،  سعدمحمدی، بنی اسدی راد و بهرامن) درخصوص طرح‌های توسعه شرکت مس:

۱۶ هزار میلیارد تومان برای ادامه طرح‌های توسعه شرکت ملی مس تا تحقق اهداف سند ششم چشم انداز توسعه، نیاز است. قرار بود شرکت ملی مس برای ادامه طرح‌های توسعه خود از فاینانس ۲۵۰ میلیون یورویی بانک دانمارکی استفاده کند، اما با اعمال تحریم‌های جدید، بیمه‌ای که تضمین این فاینانس را بر عهده داشت، انصراف داد و این جذب سرمایه کنسل شد؛ بنابراین در شرایط کنونی، تداوم طرح‌های توسعه باید با تکیه بر منابع داخلی باشد.

یکی از مهم ترین اقدامات انجام گرفته توسط شرکت ملی مس در سال جاری، خرید به صورت تضمینی از معادن کوچک و متوسط است. این اقدام با مدیریت ایمیدرو و ایمپاسکو در حال اجراست. با توجه به موارد یاد شده، امید است بتوان معادن کوچک را با سرمایه داخلی رونق داد و گردش ارزشمندی در این زنجیره حاصل شود. شرکت ملی مس در نیمه نخست سال جاری، ۱۱۵ هزار تن کاتد تولید کرد که 60 هزار تن از این تولید در بازار داخل عرضه شده است. در مدت یاد شده با هدف تأمین نیاز داخلی، صادرات محصولات جانبی مس به صفر کاهش یافته است.

حسینی، رئیس اتاق ایران و عراق:

ایران سومین صادرکننده به عراق پس از چین و ترکیه است. نخستین مزیت ایران، نفت و گاز است، تجارت نیز مزیت بود که اکنون اینگونه نیست. ایران به جز نفت در همه بازارهای عراق فرصت و مزیت دارد، نخستین بازار عراق مسکن است که 45 میلیارد دلار ارزش دارد.

ایران، سومین صادرکننده به عراق پس از چین و ترکیه است و 20 درصد از واردات عراق را در اختیار دارد. سال گذشته، 14 درصد و سال جاری، 18 درصد از کل صادرات ایران به عراق بود. مهمترین اقلام صادراتی ایران به عراق، تجهیزات برق، پنیر، بستنی، کاشی و ماست هستند.

ارزش صادرات فولاد ایران به عراق در سال گذشته، 447 میلیون دلار شامل اسکلت فلزی، پروفیل و میلگرد بود.

مهندس تجلی زاده، معاون فروش و بازاریابی فولاد خوزستان:

همه فعالان صنعت فولاد، امروز دغدغه صادرات دارند. بنابراین بسیار مهم است که صادرکننده چه وعده‌ای به مشتری می‌دهد. فولاد خوزستان به مشتری، تنها شمش نمی‌فروشد، بلکه یک پکیج ارائه می‌کند. این شرکت و دیگر فولادسازان ایرانی باعث شدند، صادرکنندگان فولاد ترکیه از بازار، عقب نشینی کنند و این باعث افتخار است. فولاد خوزستان پیشنهاد خود را به مشتری بر اساس استراتژی سرآمدی عملیات ارائه می‌دهد و شاخص‌هايي مانند تحویل به موقع، تنوع محصول، قیمت رقابتی و کیفیت محصول را برای خدمات به مشتری مد نظر قرار داده است.

پیمان سپاری ارزی، بزرگترین ریسکی است که برای صادرکنندگان به وجود آمده و سنگ بزرگ داخلی برای صادرات محسوب می‌شود. متأسفانه هیچ یک از سازمان‌هاي متولی، مانند گمرک، توسعه تجارت و وزارت صمت پاسخگو نیستند.

دکتر ابراهیمی، معاون توسعه و تکنولوژی میدکو:

اقتصاد ایران مبتنی بر منابع است، در حالی که کشورهای کره و ژاپن اینگونه نیستند و به همین دلیل ما در نبرد رقابتی عقب ماندیم. در آینده، ابر روندهایی مانند شهرنشینی، زندگی ماشینی، جهانی شدن و صنعتی شدن صنعت فولاد را تحت تأثیر قرار خواهند داد.

نیاز به فولاد، صعودی ولی کند است و سالانه به یک درصد می‌رسد. بنابراین در بازار فولاد، رقابت شدت خواهد گرفت، ضمن اينکه تمایل متقاضیان برای فولاد در حال تغییر است. به‌طور مثال، تقاضا برای فولادهای مستحکم در خودروسازی افزایش یافته است.

محصولات فولادی و فرآیندهای تولید فولاد باید تغییر کنند و به تبع آن شاهد کاهش تولید کربن برای فولاد خواهیم بود که سازگار با محیط زیست نیز خواهد بود.

امروزه فرآیندهای جدیدی مانند فاینکس بوجود آمده که از زغال سنگ خام و کنسانتره سنگ آهن برای تولید فولاد استفاده می‌کند، بنابراین هم هزینه راه‌اندازی، هم فرآیندهای تولید فولاد را کاهش داده است که با محیط زیست، سازگاری بهتری دارند.

مکی آبادی، معاون بهره برداری شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر:

شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر، دارای 2 واحد مگا مدول آهن اسفنجی به نام کوثر با ظرفیت 2 میلیون تن و گوهر با ظرفیت 1.7 میلیون تن است . این شرکت توانسته با اجرای برنامه‌های متعدد، بهره وری را افزایش دهد که  این برنامه‌ها عبارتند از استفاده از مشاوران و متخصصان جوان، اجرای ساختار شایسته سالاری، ایجاد ساختار اصولی در سیستم نگهداری، تشکیل مداوم جلسات بهبود، تعریف اهداف عملیاتی و پایش مستمر، افزایش تولید از طریق بهبود آماده بکاری، کاهش نرخ مصرف مواد(آب، برق و گاز).

برنامه‌های آتی شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر برای آهن اسفنجی عبارت هستند از:

احداث خط بازیابی محصولات جانبی تولید جهت ایجاد ارزش افزوده، اجرای کولینگ تاور خشک برای کاهش مصرف آب، احداث کارخانه اکسیژن

فرضی، مدیر بازاریابی صنایع فولاد کاوه تیکمه داش:

این شرکت در سال جاری به دنبال صادرات محصولات خود به عراق، سوریه و لبنان است و در این  رابطه کانال‌های ارتباطی لازم ایجاد شده‌اند.

سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت فلزات و مواد:

سیاست‌های حاکم بر بخش معدن و صنایع معدنی کشور، مبتنی بر اقتصاد نیستند. استراتژی‌های حاکم بر معدن ما، سیاست زده هستند.ایشان  به ارائه گرارشی از صنایع فلزی غیرآهنی کشور پرداخت:

رتبه ایران در تولید مس معدنی: ۱۶

جایگاه تولید کاتد مس: ۲۴

رتبه ایران در تولید آلومینا: ۲۳

جایگاه تولید آلومینیوم: ۲۱

رتبه تولید روی معدنی: ۱۶

جایگاه تولید فلز روی: ۱۰

رتبه تولید سرب معدنی: ۱۴

جایگاه تولید فلز سرب: ۲۰

 سهم حاشیه سود در صنایع یاد شده عبارت است از:

سهم حاشیه سود صنعت مس:

 ۹۰ درصد بخش تغلیظ

۷ درصد بخش ذوب

۳ درصد بخش پالایش

(طی ۳ دهه گذشته با قوت گرفتن عملکرد کشورهای آسیای شرقی همچون چین در بخش پالایش، تجارت کنسانتره افزایش یافته است)

محدود شدن سودآوری در بخش ذوب، موجب شده تا کشورهایی با ذخیره معدنی بالا، به صادرات کنسانتره تمایل بیشتری نشان دهند؛ به ویژه که اغلب مصرف کننده های بزرگ کاتد هم نیستند. این کشورها ترجیح می ‌دهند، سرمایه خود را در بخش اکتشاف متمرکز کنند.

باید خاطرنشان ساخت، آمریکا که در رده دومین مصرف کننده بزرگ کاتد مس جهان قرار دارد، یکی از بزرگ ترین واردکنندگان این محصول به شمار می رود.

سهم حاشیه سود صنعت آلومینیوم:

۷ درصد بوکسیت

۴۱ درصد آلومینا

۵۲ درصد آلومینیوم

بر همین اساس نیز، تجارت آلومینا نسبت به بوکسیت طی سال‌های اخیر، در اولویت قرار گرفته است.

سهم حاشیه سود در صنعت روی:

ذوب: ۲۴ درصد

معدن: ۷۶ درصد

خام فروشی چیست؟

با وجود استفاده متعدد از این کلمه، هنوز تعریف دقیقی از آن ارائه نشده است.

در زنجیره تولید، هر حلقه‌ای از این زنجیره، ماده اولیه حلقه بعدی است. بنابراین چنین نام گذاری ابهام بسیاری به دنبال دارد.متأسفانه سیاست‌های حاکم بر بخش معدن کشور، مبتنی بر اقتصاد نیستند.

شرکت‌های مشاوره اقتصادی ایران، هم رده با شرکت‌های مشاوره معتبر دنیا نیستند و همین ضعف، مشکلاتی را پدید آورده است.

کشورهای دنیا براساس پتانسیل‌ها و مزیت‌هایی که دارد، با سایر کشورها در تعامل هستند.  ما نیز نباید از این قضیه مثتثنی باشیم. چراکه حتی منابع مالی برای تولید همه چیز را نداریم. لازم است برخی موارد و اهداف تعیین شده کشور به ویژه در حوزه صنایع معدنی و فلزی مورد بازبینی قرار گیرند و به آن ها فکر شود.

این موارد عبارتند از:

تعریف دقیق ماده خام

سرمایه‌گذاری‌های اشتباهی که انجام گرفته‌اند و برخورد صحیح در قبال آنها

باید به صنایع معدنی در حوزه‌های مختلف، متفاوت نگاه کرد

تدوین استراتژی جدید در تمامی بخش‌های معدن و صنایع معدنی ضروری است

تدوین سیاست‌های جدید به مطالعات عمیق تری نیاز دارد

مهندس فخاری، کارشناس تحقیقات بازاریابی شرکت فولاد مبارکه:

چشم انداز مصرف فولاد ایران در سال جاری و سال آینده کاهشی است. مصرف فولادهای تخت از فولادهای ساختمانی بزودی پیشی می‌گیرد و علت آن، ادامه رکود در ساخت و ساز است. اما مصرف فولادهای تخت و ورق، اندکی افزایشی خواهد بود.  برجام، اندکی، صنایع مرتبط با ورق مانند خودروسازی را رشد داد، اما در سال جاری، رشد تولید خودرو متوقف و منفی شده است.

واردات فولاد با توجه به کاهش مصرف در کشور، 45 درصد کمتر از سال گذشته بوده است و این روند در سال آتی هم ادامه خواهد یافت.

 

 

منبع: فلزات آنلاین
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com