• 031-36295535
  • info@Felezat.com

تحلیل و پیش بینی بازار فولاد ایران و جهان هفته ۲۷ سال ۹۷

انتشار: 1397/7/11

جهت کسب آگاهی از وضعیت بازار فولاد ایران و جهان در هفته بیست و هفتم سال ۹۷ و همچنین پیش‌بینی وضعیت بازار در هفته آینده می توانید مقاله زیر که توسط واحد تحلیل و پیش بینی مرکز تخصصی فلزات تدوین شده است را مطالعه نمائید.

مرکز تخصصی فلزات:هفته پیش به قیمت دلار و روند آن طی یک سال اخیر پرداختیم. همانطور که انتظار می‌رفت، دلار با وارد شدن به کانال14 هزار تومان، تقریباً تثبیت شده است. دولت با مداخله و وارد کردن درهم از دبی، سعی در آرام کردن موج بالای دلار کرد و با برنامه‌ریزی ریزشی قیمت، توانست نظر عموم را برای عرضه بیشتر ارز و تبدیل به ریال، جلب کند که نتیجه آن، افت محسوس قیمت دلار بود.

دقیقاً 6 سال پیش در چنین روزی، نرخ دلار با رسیدن از  3,600 به 2,900 تومان در یک روز ،کاهش حدود 20 درصدی را تجربه کرد. دولت نیز این روزها با روش‌های عرضه زیر خاکی، توانست تقاضای ارز را کاهش دهد. جالب است بدانید که روند اقتصادی ایران طی یکسال گذشته، بسیار شبیه روسیه سال 1998 می‌باشد که در اثر فشارهای خارجی و افزایش مخارج دولت و کاهش بودجه در اثر کاهش بهای نفت، دچار نارضایتی داخلی  و کاهش شدید ارزش روبل روسیه شد. در آن سال‌ها با کش و قوس‌های فراوان، دولت با کنترل بازه‌ای، نرخ روبل را در بازه‌ای مشخص نگه داشت. با نگاه بر آن ساختار و مقایسه با سیستم داخلی، شباهت‌های زیادی مشاهده می‌شود. به­نظر می‌رسد، دولت نیز در پی نگه داشتن دامنه دلار در محدوده 12 الی 15 هزار تومان می‌باشد. در حال حاضر، منابع ارزی دولت، خوب، برآورد می‌شود و دولت می‌تواند از پس کنترل نرخ ارز بر آید. اما چرا اینقدر دیر؟

بنظر می‌رسد، دولت در پی ترساندن آحاد مردم از ورود به بازار دلار به منظور سرمایه‌گذاری و مهم‌تر از آن، ذوب نقدینگی سرگردان مردم بود. در سالیان اخیر، این مردم بوده‌اند که همیشه از ضرر بانکی، سود سپرده دریافت می­کردند و این امر باعث زیان‌های انباشته بسیاری از بانک‌ها شده بود.

یکی از مهترین مشکلات ایران، همین روند نا صحیح سپرده‌گذاری و درصد بالای پول در سپرده‌های بلند مدت می‌باشد. با وجود درخواست پایین وام‌های بانکی به دلیل بهره بالا، بانک‌ها عملاً به بنگاه‌های ضرر ده با املاک بسیار تبدیل شده بودند. با افزایش نرخ ارز و تسعیر آن، بانک‌ها در صورت‌های مالی خود، بسیاری از زیان‌‎ها را جبران کرده و این مردم بودند که تاوان آن را پرداخت کردند. اما در اقتصاد کلان، تر و خشک با هم می‌سوزد. این افزایش نرخ ارز، برای کشور حیاتی بود، اما سقف آن نهایتاً 15 هزار تومان می‌باشد و بالاتر از آن، اثرات دیگری نظیر رکود را وارد چرخه تولید می‌کند.

اما نکته قابل اشاره دیگر، قیمت نفت است. هفته پیش اشاره کردیم که نفت به سمت 90 دلار در حرکت است و با مشکلات ونزوئلا و تحریم‌های پیش روی ایران، این روند تسریع شده است. باید در نظر داشت، افزایش قیمت نفت به 2 دلیل برای ایران بسیار خوب می‌باشد. 1- افزایش درآمد‌های دولت 2- قابلیت ارائه مزیت‌های فروش به خریداران خود.

با ساز کار جدید اروپا برای انتقال درآمد نفتی ایران به یورو، به­نظر می­رسد در صورت اقدام واقعی از طرف اروپا، بسیاری از مشکلات صادرات نفت حل خواهد شد و اروپا و چین می‌توانند به عنوان هاب فروش، نفت ایران را با نام خود در بازارهای جهانی، به فروش برسانند.

زهیر فضیلتی

گروه تحلیل مرکز تخصصی فلزات

منبع: مرکز تخصصی فلزات
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com