• 031-36295535
  • info@Felezat.com

جلسه نوردکاران با هیأت مدیره انجمن فولاد

انتشار: 1397/7/17

جلسه هم اندیشی نوردکاران با اعضای هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برگزار شد و در این جلسه پیرامون موضوعات متنوعی بحث و تبادل نظر شد.

مرکز تخصصی فلزات: توسعه بازار صادراتی مقاطع فولادی در دستور کار انجمن

بهادر احرامیان، عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به اینکه نخستین جلسه هم اندیشی تولیدکنندگان مقاطع طویل با حضور حداکثری این واحدها تشکیل شد، گفت: در این جلسه، هیأت مدیره انجمن از نزدیک و با جزئیات در جریان یکسری از مشکلات رسته نورد قرار گرفت و پیشنهاداتی هم درخصوص اساسنامه انجمن مطرح شد. وی افزود: راهکارهایی که انجمن باید در چند ماه آینده اتخاذ نماید تا از صنعت فولاد به ویژه در حلقه نورد که نزدیک‌ترین حلقه به مصرف و البته آسیب پذیرترین حلقه زنجیره فولاد است، حمایت‌های لازم صورت گیرد نیز در این جلسه مطرح گردید.

احرامیان خاطرنشان کرد: اعضای حاضر، پیشنهادات خوبی مطرح کردند که یکی از آنها فاصله قیمتی شمش و میلگرد بود. اعضاء با ورود دولت و تأکید بر بحث تعزیرات موافق نیستند؛ لذا قرار برآن شد تا بررسی این فرمول و راه حل‌های جایگزین به کارگروهی تخصصی – اقتصادی در انجمن سپرده شود. وی تصریح کرد: مباحث مطرح شده دیگر در این جلسه، شامل مشکلات صادرات، پیمان‌سپاری ارزی و ارزش گمرکی محصولات صادراتی بود. در این جلسه تأکید شد که برای توسعه بازار صادراتی، رویکرد واحدی با همفکری اعضاء اتخاذ شود تا اعضاء در مذاکرات از موضع بالاتری وارد شوند.

ضرورت تدوین چشم انداز کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت نورد

اسداله فرشاد در ابتدای صحبت‌های خود و پس از تشریح موضوعات مطرح شده در جلسه هم اندیشی نورد مقاطع طویل توسط مدیران کارخانجات نوردی گفت: سابقه نورد مقاطع فولادی ایران به ۵ دهه قبل باز می گردد و اولین فعالیت در خانواده فولاد ایران مربوط به این حوزه، یعنی نورد می‌باشد. وی با بیان اینکه انتظار رسته نورد و اعضاء این است که انجمن در جایگاه واقعی خود قرار گیرد افزود: مشکلات جدی درخصوص عرضه و تقاضا، تأمین مواد اولیه، قیمت و تنظیم بازار ازجمله موضوعات مهم این هم اندیشی بود که خلاصه آن در پایان جلسه تدوین شد.

فرشاد ادامه داد: ضرورت دارد چشم انداز کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت نورد در ایران تدوین شود؛ لذا درخصوص تدوین برنامه جامع رسته نورد و اهداف و چشم اندازهای آتی با توجه به سرمایه گذاری‌های عظیمی که در نورد ایران اتفاق افتاده، مباحثی مطرح گردید. اگرچه این رسالت بر عهده انجمن است، اما بایستی دیدگاه‌ها و نقطه نظرات تولیدکنندگان نیز اخذ شود تا با خرد جمعی رسته نورد، این چشم انداز تدوین گردد. وی با بیان اینکه موضوع مطرح شده دیگر در این جلسه، بحث تنظیم بازار بود اظهار داشت: اعتقاد انجمن و رسته نورد این است که دیدگاه‌ها و نقطه نظرات انجمن به مسئولان ذی‌ربط و وزارت صمت و در مجموع به کمیته تنظیم بازار انتقال داده شود تا بدین شیوه انجمن فولاد، بازوی مشورتی و مغز متفکر تنظیم بازار باشد، به نحوی که هم منافع تولیدکننده و هم مصرف کننده حفظ شود و عدالت در بازار توسعه و بسط پیدا کند.

عضو هیأت مدیره انجمن فولاد تصریح کرد: ازجمله موضوعات حائز اهمیت مطرح شده در این جلسه، برگزاری مستمر جلسات رسته نورد بود که مقرر شد این جلسات هر سه ماه یکبار تشکیل شود تا نقطه نظرات اعضا جمع بندی شود. وی با تأکید دوباره اینکه ۵ دهه از عمر فعالیت نورد مقاطع فولادی ایران می‌گذرد، گفت: ضرورت دارد در جهت ارتقاء تکنولوژی، گام‌های موثری برداشته شود و از تجربیات و دانش کارخانجاتی که پیشکسوت هستند بهره‌مند شوند و این در شرایط تحریم به نفع اعضای انجمن می‌باشد. نکته‌ای که انجمن بایستی به آن توجه ویژه داشته باشد، بحث تفکر و دانش و پژوهش و تشکیل دفتر مطالعات اقتصادی به منظور توسعه سهم صادرات فولاد ایران است که این موضوع در شرایط رکودی و با توجه به ظرفیت موجود کشور حائز اهمیت است.

فرشاد تصریح کرد: لازم است دولت ساز و کار توسعه صادرات را در مسیری که نقطه نظرات انجمن، تجمیع کرده فراهم آورد. چرا که ظرف ۱۰ سال آینده، صادرات ایران به کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا و در مجموع منطقه منا و بازارهای اروپا باید به ۲۰ میلیون تن برسد.
بررسی صادرکنندگان برتر کشور که توسط وزارت صمت منتشر شده، نشان می دهد خانواده فولاد ایران، ظرفیت مطلوبی برای صادرات دارند؛ لذا ساز و کار صادرات باید تدوین و صادرات تسهیل شود.

وی ادامه داد: اعضاء در این جلسه به بحث ارز توجه ویژه‌ای داشتند و بیشتر صحبت‌ها پیرامون این موضوع بود که چنانچه دولت نمی‌تواند حمایتی به لحاظ تأمین ارز دولتی برای واحدها داشته باشد، اجازه دهد ارز حاصل از صادرات آنها صرف تأمین نیازهایشان شود.

تداوم اعتصاب کامیون داران بازار فولاد را قفل می کند

سید رضا شهرستانی، عضو دیگر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران درباره موضوعات مطرح شده در این نشست هم اندیشی گفت: یکی از موضوعات مطرح شده در این جلسه، بحث اعتصاب کامیون داران بود. وی افزود: یکی از موضوعات مهم در صنعت فولاد، مسئله حمل و نقل است، در حالی که اعتصابات صورت گرفته کلیه فولادی‌ها را با چالش مواجه کرده و بعضاً، فولادسازان نتوانسته اند نه در تأمین مواد اولیه و نه تحویل محصول به تعهدات خود عمل نمایند؛ لذا اگر این موضوع ادامه یابد متأسفانه بازار فولاد قفل خواهد شد.

شهرستانی ادامه داد: از نکاتی که در این جلسه مطرح شد، مشکل تعزیرات، قیمت گذاری دستوری دولت در بورس و صادرات و موانع صادراتی بود که براساس آن مقرر شد، کمیته تخصصی در انجمن تشکیل شود تا این موارد بررسی شود و در دستور کار هیأت مدیره قرار گیرد. از لحاظ کلی، زمانی که قیمت گذاری دستوری لغو گردید، عرضه و تقاضا، خود را پیدا کردند؛ لذا امیدواریم دولت به نقطه ای برسد که فعالیتش در صنعت فولاد را سالم و موثر انجام دهد.

منبع: چیلان
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com