• 031-36295535
  • info@Felezat.com

تحلیل و پیش بینی بازار فولاد ایران و جهان هفته ۲۸ سال ۹۷

انتشار: 1397/7/18

جهت کسب آگاهی از وضعیت بازار فولاد ایران و جهان در هفته بیست و هشتم سال ۹۷ و همچنین پیش‌بینی وضعیت بازار در هفته آینده می توانید مقاله زیر که توسط واحد تحلیل و پیش بینی مرکز تخصصی فلزات تدوین شده است را مطالعه نمائید.

مرکز تخصصی فلزات: در تحلیل این هفته به نوسانات بورس اوراق بهادار و دلار خواهیم پرداخت:

در هفته‌های گذشته اخبار بسیاری از نوسان بورس اوراق بهادار در فضای مجازی انتشار پیدا کرد. بورس تهران پس از یک رشد خوب از اوایل سال جاری، در یک روند مثبت قرار گرفت. بسیاری از مردم عادی نیز برای عقب نماندن از این قافله سودآور، همزمان با رشدهای محسوس شهریور ماه، روی به این بازار آوردند. اضافه شدن نقدینگی بالا از طرف افراد عادی، امری بسیار پسندیده است؛ اما بایستی در نظر داشت که این قشر، فاقد تجربه بوده و با تحولات کوچک در بازار سرمایه، تصمیمات عجولانه می‌گیرند و با یک دوره سودآوری، بسیاری از این تازه واردین با شناسایی سود، درصدد خروج و سیو سود از بازار برآمدند، که حجم عرضه در هفته‌های پایانی را افزایش داد. البته این افت یا به صورت تخصصی‌تر اصلاح، جزئی از روند بازار می‌باشد. برای بهتر فهمیدن این موضوع، شاخص کل را بررسی می‌کنیم:

همانطور که مشاهده می‌شود، شاخص کل، از محدود 200 هزار واحد، اصلاح را شروع کرد که این اصلاح، یک میکرو موج از روند سوم اصلی (مطابق شکل) می‌باشد. هنوز بازار برای تکمیل موج 3 اصلی و 5 اصلی، مستعد رشد است. باید در نظر گرفت که سودآوری شرکت‌های بورسی نظیر فولاد مبارکه یا ذوب‌آهن اصفهان که تقریباً 6 ماه از سال را با دلار نیمایی خواهند فروخت، کمی تعدیل شده و همچنین 6 ماه سال آینده را نیز بایستی در نظر گرفت. سودآوری دلار در یک سال مالی نمایان می­شود. از این رو بورس تهران هنوز یکی از جذاب‌ترین بازارها می‌باشد.

با آمار منتشر شده از صادرات فولادسازان توسط خبرگزاری کامودیتی، رشد صادرات در بعضی از فولادسازان محسوس بوده‌ است. به طور مثال، فولاد اکسین و فولاد مبارکه و حتی ذوب‌آهن، صادرات خوبی داشته‌اند.

اما در ادامه، این دلار می‌باشد که سیگنال‌های اقتصادی را به کشور می‌دهد. امسال، برآورد ما از ارز آوری ایران (از محل صادرات نفتی و غیر نفتی) ، چیزی در حدود 90 میلیارد دلار است و با توجه به در نظر گرفتن نقدینگی کشور، می‌توان بر اساس فرمول‌های الگوریتمی، نرخ دلار را در حدود 10 هزار تومان محاسبه کرد. اما نرخ دلار همیشه نرخ پنهان یا افزایش‌های انتزاعی نیز دارد. در هفته گذشته، دولت نشان داد که قادر به کاهش قیمت دلار به صورت یک روزه می‌باشد و این نقره داغی بود بر دست کسانی که می‌خواستند از این بازار یه صورت نوسانگیری، کسب سود کنند. اگر بیشتر توجه کنیم می‌بینیم دولت دقیقاً در زمان تعطیلات چین این اقدام را انجام داد تا تحولات نرخ ارز بر حواله‌های روزانه تأثیر نگذارد. دولت احتمالاً در آبان نیز یک بار دیگر این کار را انجام خواهد داد که دلار را برای تحریم‌ها ضربه گیر کند. با خروج نقدینگی از دلار، دو بازار مسکن و بورس مستعد رشد خواهند بود. بازار مسکن از رشدهای اخیر، جا ماندگی زیادی دارد و ورود نقدینگی می‌تواند رشدهای زیادی در این بازار ایجاد کند.

زهیر فضیلتی

گروه تحلیل مرکز تخصصی فلزات

منبع: مرکز تخصصی فلزات
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com