wrapper

توصیه های روزانه

Felezat: بحران منطقه خلیج فارس سبب شده قطر به عنوان ثروتمندترین کشور جهان، ارتباط خود با عربستان، امارات و بحرین را از دست دهد که قطعا این قطع ارتباط سبب خواهد شد قطر به دنبال جایگزین این بازارها باشد.

 

قطر با ایران از طریق دریایی ارتباط دارد و به تازگی مورد تحریم کشورهای عربستان، بحرین، مصر، امارات و چند کشور متحد این ائتلاف عربی قرار گرفته است. این کشور اگرچه موقعیت خوبی به عنوان بازار هدف ایران محسوب می شده است اما تاکنون صادرکنندگان ایرانی از این ظرفیت استفاده مناسبی نداشته اند. اگرچه هنوز تحولات سیاسی در قطر به یک چشم انداز روشنی نرسیده است و ائتلاف های منطقه ای و بین المللی در صدد تاثیرگذاری بر مناسبات سیاسی این کشور هستند ولی به نظر می رسد دیپلماسی قوی برای صادرات محصولات فولادی به این کشور در حال توسعه باید یکی از برنامه های اصلی دستگاه دیپلماسی کشور، سایر ارکان دولت و بخش بازاریابی و صادرات شرکت های فولادی باشد.

اما اکنون فرصت خوبی است تا ایران در کنار سایر رقبا، سهم خود را در مبادلات غیرنفتی با قطر به ویژه در کالاهایی از قبیل آهن، فولاد، چدن، گچ، آهک و سیمان افزایش دهد چراکه این کالاها مزیت صادراتی به این کشور را دارند.

چنانچه ایران نتواند جایگاه خود در بازار قطر را به درستی پیدا کند قطعا ترکیه به عنوان رقیب قدرتمند این جایگاه را تصاحب خواهد کرد.

گفتنی است، براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، در بین کالاهای غیرنفتی صادراتی ایران به قطر سیمان، فولادهای غیر آلیاژی، سنگ های تزئینی، زغال سنگ، آلومینیوم و برخی محصولات معدنی و صنعتی دیگر به چشم می خورد.

براساس این آمار، صادرات فولادهای غیر آلیاژی گرم و سرد از ایران به مقصد قطر در سال ۹۵ بیش از ۳۵ هزار تن به ارزش ریالی بیش از ۶۷۵ میلیارد ریال و ارزش دلاری نزدیک به ۲۲ میلیون دلار بوده است.

قطر به عنوان ثروتمندترین کشور دنیا سرانه مصرف فولاد بالایی را نیز به خود اختصاص داده است و طرح های عمرانی بزرگی به خصوص برای ساخت و سازهای مربوط به میزبانی این کشور کوچک عربی برای جام جهانی ۲۰۲۲ در دست احداث دارد.

تاکنون فولاد مورد نیاز قطر از طریق کشورهایی همچون امارات، عربستان، ژاپن، آلمان، فرانسه، آمریکا، اکراین، ایتالیا و کره جنوبی تامین می شده است و از دست رفتن بازارهایی همانند عربستان و امارات راه را برای جایگزینی بازار ایران هموار می کند.

البته بررسی های آماری نشان می دهد، قطر به عنوان یکی از واردکنندگان فولاد، صادرکننده نیز هست و این کشور فولاد خود را درقالب شمش و محصولات فولادی به کشورهای امارات، اکراین، سنگاپور و بلژیک صادر می کند.

به گزارش  چیلان  به نقل از استیل پرایس، تولید فولاد قطر حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن از طریق کوره های قوس الکتریکی است که نسبت به جمعیت این کشور عدد بسیار بالایی محسوب می شود. از این میزان تولید، حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن مربوط به میلگرد است و بخشی به شمش تعلق دارد که شمش تولیدی این کشور به دیگر کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC)  صادر می شود.

البته آمارهای دقیق تر نشان می دهد قطر از سال ۱۹۹۹ جهش قابل توجهی در تولید فولاد خام داشته و تولید را از ۶۲۹ هزار تن به بیش از ۳ میلیون تن در سال ۲۰۱۴ رسانده اما در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ تولید فولاد خام در این کشور هم ابتدا به ۲ میلیون و ۵۹۳ هزار تن و سپس به ۲ میلیون و ۵۲۱ هزار تن رسید.

منبع: چیلان

Image result for ‫بنر محل تبلیغاتی‬‎

آخرین ویرایش در دوشنبه, 22 خرداد 1396

درباره ما

گروه تامین صنعت، فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینه فولاد در سال ۱۳۸۷ آغاز نمود و در ادامه به منظور ارائه خدمات علمی و مهندسی در زمینه مواد مصرفی صنعت ریخته‌گری، سایت حاضر را تحت عنوان Ferro تاسیس نمود.

ما برآنیم که با شناخت نیازهای مشتری و جلب اعتماد او، از طریق صداقت و رو راستی و پایبند بودن به اصول اخلاقی و حرفه‌ای، همواره اساس مشتری مداری را بجا آوریم.

کاتالوگ

download-catalog

price-list

خبرنامه پیامکی