wrapper

توصیه های روزانه

Felezat: بررسی بازار فولاد جهان حکایت از افزایش قیمت سنگ آهن در بازار داخلی چین، قراضه وارداتی ترکیه، میلگرد در بازار داخلی و صادراتی ترکیه، کاهش قیمت بیلت در بازار داخلی چین و همچنین افزایش تولید فولاد آلمان دارد.

سنگ آهن کمی بالا رفت


رشد بازارهای فیوچرز و جو مثبت بازار فولاد چین سنگ آهن را در این کشور صعودی کرده است. سنگ آهن خلوص 62 درصد استرالیا 1.25 دلار هر تن بالا رفته به 76 دلار هر تن سی اف آر رسید. نسبت به پنجشنبه گذشته قرارداد ژانویه سنگ آهن در بورس دالیان 3.9 دلار رشد داشته میلگرد در بورس شانگهای نیز 13 دلار بالا رفت. البته بیلت در بازار چین تا 6 دلار افت قیمت داشت در حالی که سه روز قبل آن صعودی بود.
 پیش بین کاهش عرضه فولاد در سپتامبر بر جو بازارهای فولاد و سنگ آهن اثر مثبتی داشته است. ظاهرا تعدادی از نوردکاران چینی در استان تانگشان نمی توانند طبق برنامه قبلی تا اول سپتامبر در خطوطو تولید خود مصرف زغال سنگ را به گاز طبیعی تغییردهند از این رو باید موقتا خطوط تولید را تعطیل کنند. در استان هبی نیز کارخانه هایی که موفق نشوند با محدودیت های زیست محیطی هماهنگ شوند باید تولید را موقتا تعطیل کنند. در واقع محدودیت تولید فولاد عامل اصلی حرکت سنگ آهن است.
البته عرضه سنگ آهن نیز کم شده هفته گذشته استرالیا 14.2 میلیون تن سنگ آهن صادرات داشت که 9.6 درصد افت هفتگی داشت که به دلیل شرایط نامساعد جوی بود.
با این حال هنوز در بنادر چین موجودی سنگ آهن بالاست و اثرات منفی آن تا پایان سال جاری نمایان خواهد شد. از این رو شاید قیمت سنگ آهن تحت فشارهای جدیدی قرار گیرد.

رونق بازار قراضه در ترکیه


 در بازار واردات قراضه ترکیه روزهای اخیر قیمت ثابت بوده و معامله چندانی شنیده نشده است. در واقع ترک ها تمایل به خرید دارد ولی عرضه کننده ها ترجیح می دهند صبر کنند.
 عرضه کننده ها منتظر افزایش قیمت های مجدد هستند و دیگر قراضه خلوص بالا در 360 دلار هر تن سی اف آر هم پیدا نمی شود. تجار قراضه امیدوارند روزهای آتی بالاتر از این قیمت معامله کنند.
اخیرا قراضه سنگین کلاس 1 و2 خلوص20-80 امریکا در 370 دلار هر تن سی اف آر و قراضه خرد شده نیز در این قیمت موجود بوده، قراضه پی اند اس نیز 375 دلار هر تن سی اف آر است. دو محموله قراضه 20-80 دریای بالتیک در 365 دلار و قراضه خلوص 25-75 اروپا در 355 دلار هر تن سی اف آر شنیده شده است.
البته خریداران ترک در کمتر از 360 دلار برای قراضه امریکا و دریی بالتیک درخواست خرید داده اند و آخرین معاملات در 357.7 دلار هر تن سی اف آر برای قراضه 20-80 کانادا نهایی شد.

بیلت در چین ارزان شد


 در بازار داخلی چین بیلت ارزان شد ولی جو بازار مثبت است. آخرین قیمت جمعه اخیر 6 دلار افت داشته 557 دلار هر تن درب کارخانه شد. افزایش موجودی بازار قیمت را پایین آورد. قیمت فعلی 6 دلار نسبت به جمعه هفته قبل پایین تر است. با این که روند صعودی چشمگیر اخیر متوقف شده فعالان بازار معتقدند قیمت ها به زودی بالا می رود. نوسانات هفته گذشته بیشتر به دلیل مقررات جدید بورس شانگهای بوده است که موجب شده هزینه ها 5 برابر بالا برود و میزان تناژ میلگرد قابل معامله در بورس شانگهای نیز تا 8 هزار محموله شده است.
 اغلب فعالان بازار از بازارفیوچرز موقتا خارج شدند که موجب افت قیمت شد. سپس وارد بازار شدند تا طبق مقررات جدید معامله کنند. در هر حال با این که بیلت افت قیمت داشت ولی میلگرد کمی بالا رفت چون تقاضا در بازار نقدی آن زیاد بود. از این رو انتظار می رود رشد قیمت میلگرد بیلت را در بازار چین باز هم بالا ببرد.

بازار مقاطع ترکیه همچنان در اوج


 قیمت میلگرد در بازار داخلی و صادرات ترکیه همچنان رو به بالاست. عرضه کننده ها بازار داخلی را سودده تر می بینند البته در بازار صادرات هم معاملاتی نهایی شده است.
 میلگرد صادراتی 540 تا 545 دلار هر تن فوب است در حالی که هفته قبل 420 تا 530 دلار بود. در بازار داخلی نیز میلگرد 547 تا 559 دلار هر تن درب کارخانه است که 10 تا 15 دلار نسبت به هفته قبل بالا رفته است. تقاضای داخلی شاید به دلیل اعیاد مذهبی پیش رو در ترکیه کمتر شود ولی فعالان بازار معتقدند افت قیمت در بازار دیده نخواهد شد و اوایل سپتامبر درخواست های خرید نیز رشد بیشتری خواهند داشت.

رشد تولید فولاد آلمان


 در جولای سال جاری تولید فولاد خام در آلمان 3.6 درصد رشد سالانه داشته به 3.514 میلیون تن رسید در حالی که در ژوئن 1.7 درصد افت داشته و در ماه می نیز 1.4 درصد کاهش یافت.
 قابل ذکر است بین ژانویه تا جولای 2017 نیز آلمان 25.734 میلیون تن فولاد تولید کرد که 1.9 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. برآورد شده در مجموع برای سال جاری تولید فولاد این کشور یک درصد بالا رفته 42.7 میلیون تن گردد.

منبع: متال اکسپرت

کانال

درباره ما

گروه تامین صنعت، فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینه فولاد در سال ۱۳۸۷ آغاز نمود و در ادامه به منظور ارائه خدمات علمی و مهندسی در زمینه مواد مصرفی صنعت ریخته‌گری، سایت حاضر را تحت عنوان Ferro تاسیس نمود.

ما برآنیم که با شناخت نیازهای مشتری و جلب اعتماد او، از طریق صداقت و رو راستی و پایبند بودن به اصول اخلاقی و حرفه‌ای، همواره اساس مشتری مداری را بجا آوریم.

کاتالوگ

download-catalog

price-list

خبرنامه پیامکی