wrapper

توصیه های روزانه

مدیرعامل بورس کالای ایران با تاکید بر لزوم عرضه کل زنجیره فولاد در چرخه بورس کالا، گفت: از طریق عرضه کامل زنجیره تولید در بورس، امکان رعایت منافع واحدهای بالادستی و پایین دستی و کشف قیمت مناسب فراهم می‌شود.

 

حامد سلطانی‌نژاد با تاکید بر اینکه عرضه کل زنجیره صنعت فولاد در بورس کالا مدنظر ماست، بیان کرد: بورس کالا را می‌توان فرصتی برای رقابت شفاف دانست.مدیرعامل بورس کالای ایران افزود: در واقع بورس کالا ابزاری است که به کشف قیمت محصولات کمک می‌کند و اگر عرضه کل زنجیره تولید فولاد در بورس صورت گیرد شفافیت بر همه مراحل معامله آن حاکم می‌شود.وی خاطرنشان کرد: بنابراین بهتر آن است که کل زنجیره فولاد در بورس کالا مورد معامله قرار گیرد؛ به‌طوری که شفاف‌سازی فقط برای بخشی از ساختار زنجیره تولید به صلاح صنعت نیست، بلکه باید کل زنجیره شفاف شده و فرآیند کشف قیمت آن هم مشخص باشد که این مهم در بورس کالا می‌تواند اتفاق بیفتد.به گفته سلطانی‌نژاد، شفاف‌سازی نباید مخصوص صنایع بالادستی باشد؛ بلکه باید صنایع پایین دستی نیز با شفافیت در حوزه تولیدشان گام بردارند.

مدیرعامل بورس کالای ایران ادامه داد: در سال‌های اخیر با بهره‌برداری از پروژه‌های مختلف، می‌توان گفت یک بازار خوب در حوزه فولاد شکل گرفته است. اما همچنان نکته موجود در این میان بحث قیمت در صنعت فولاد ایران است. به‌طوری که میان صنایع بالادستی و پایین دستی در حوزه قیمت‌ها اختلاف نظرهایی وجود دارد و عرضه کل زنجیره تولید در بورس کالا می‌تواند به این چالش‌ها خاتمه داده و اجازه دهد تا قیمت واقعی در این بازار کشف شود.وی به شفافیت فعالیت‌های اقتصادی از طریق مکانیزم بورس کالا اشاره کرد و گفت: اگر می‌خواهیم در حوزه صادرات شفاف باشیم، باید واردات شفاف داشته باشیم. همچنین نحوه قیمت‌گذاری و نحوه تخصیص محصولات وارداتی هم باید مشخص باشد که این اتفاق در بورس کالا قابلیت اجرایی دارد.مدیرعامل بورس کالا با اشاره به یکی از مهم ترین کارکردهای بورس کالا برای افزایش کارآیی صنعت فولاد، گفت: یکی از کارآیی‌های مهم عرضه محصولات در بورس ایجاد کارآیی تخصیص است.

سلطانی‌نژاد افزود: اکنون وقتی معاملات دو جانبه در عرصه صادراتی و معاملات داخلی انجام می‌شود، مشخص نیست که تخصیص کالا به صنایع پایین دستی به چه صورت انجام می‌شود؛ اما وقتی معاملات در بستر بورس انجام می‌شود، کارآیی تخصیص که ارتباطی با قیمت پیدا می‌کند، رخ می‌دهد و مهم آن است که وقتی می‌خواهیم کارآیی قیمتی و کارآیی تخصیص داشته باشیم، زمانی این کارآیی به درستی محقق می‌شود که کل عرضه در مقابل تقاضا قرار می‌گیرد.وی با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر شاهد عرضه محصولات فولادی در بورس کالا بودیم، افزود: رعایت منافع واحدهای بالادستی و پایین دستی هر دو در بورس امکان پذیر است و ما می‌توانیم با یک روش میانه‌ای که منافع هر دو طرف رعایت شود به یک مدل کشف قیمت مناسب در بورس برسیم.مدیرعامل بورس کالا خاطرنشان کرد: حتی مدتی است که امکان عقد قراردادهای بلندمدت در بورس کالا برقرار شده و چه در فرآیندهای داخلی و چه در فرآیندهای بین‌المللی، مثل صادرات و واردات، انعقاد قراردادهای بلندمدت امکانپذیر شده است.

سلطانی‌نژاد با تاکید بر اینکه در کنار تکمیل زنجیره عرضه محصولات تولیدی صنعت فولاد، بحث استمرار عرضه نیز یک موضوع مهم است، گفت: در بورس مجالی ایجاد می‌شود تا بازی یکدیگر را ببینیم. یعنی رقابتی ایجاد می‌شود که براساس آن می‌توان بازی دیگران را مشاهده کرد.مدیرعامل بورس کالا تاکید کرد: در حوزه فولاد، راه حلی جز تکمیل زنجیره عرضه و استمرار عرضه آن در بورس وجود ندارد.بر‌اساس این گزارش، عرضه محصولات پایه در بورس کالا، سبب شفافیت اقتصادی شده و جلوی رانت، انحصار و سوءاستفاده را می‌گیرد، بر این اساس، گروه‌ها و افرادی که معمولا به وجود رانت خو گرفته‌اند، تلاش می‌کنند در مقابل طرح‌هایی که باعث شفافیت اقتصادی شود، سنگ اندازی کنند.در صورت عرضه محصولات در بورس، مصرف‌کنندگان اصلی و نهایی می‌توانند با سهولت و اطمینان بیشتری مواد پایه مورد‌نیاز خود را خریداری کنند و دیگر فضایی برای فعالیت دلالان و رانت‌خواران وجود نخواهد داشت.از جمله محصولاتی که عرضه آنها در بورس کالا انجام می‌شود، مواد پتروشیمی، کشاورزی، فرآورده‌های نفتی و معدنی است.

منبع: دنیای اقتصاد

کانال

درباره ما

گروه تامین صنعت، فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینه فولاد در سال ۱۳۸۷ آغاز نمود و در ادامه به منظور ارائه خدمات علمی و مهندسی در زمینه مواد مصرفی صنعت ریخته‌گری، سایت حاضر را تحت عنوان Ferro تاسیس نمود.

ما برآنیم که با شناخت نیازهای مشتری و جلب اعتماد او، از طریق صداقت و رو راستی و پایبند بودن به اصول اخلاقی و حرفه‌ای، همواره اساس مشتری مداری را بجا آوریم.

کاتالوگ

download-catalog

price-list

خبرنامه پیامکی