wrapper

توصیه های روزانه

Ferro: بررسی افت و خیزهای بازار فولاد جهان در یک نگاه

سنگ آهن

سنگ آهن ارزان تر شد

نگرانی از مازاد عرضه در بازار سنگ آهن چین ادامه داشته و قیمت سنگ آهن وارداتی رکورد نزولی جدیدی را ثبت کرد. متوسط قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد وارداتی 45 دلار و 80 سنت هر تن خشک سی اف آر ثبت شده که از 8 جولای تاکنون پایین ترین قیمت بوده و 9.5 درصد در ماه اخیر پایین آمده است.

از طرفی این دومین کف قیمت ثبت شده برای شاخص قیمت استیل ایندکس از سال 2008 تاکنون بوده است. 8 جولای امسال نیز قیمت سنگ آهن 44 دلار و 10 سنت هر تن خشک سی اف آر ثبت شد.

چین 46 درصد فولاد تولیدی دنیا و 75 درصد سنگ آهن تولیدی جهان را مصرف می کند ولی مازاد تولید و ضررهای مالی کارخانه های بزرگ چینی موجب شده قیمت فولاد نزولی باشد.

قراضه

افت قیمت قراضه در ترکیه

آخرین متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین کلاس 1 و2 خلوص 20-80 به ترکیه 1.5 دلار هر تن افت داشته به 197 دلار و 50 سنت هر تن سی اف آر رسیده است. قراضه دریای بالتیک نیز در 197.5 تا 207.5  دلار هر تن سی اف آر فروخته شده است. برخی قیمت رایج بازار را بین 195 تا 200 دلار هر تن سی اف آر اعلام کردند.  در کل فعالیت بازار این روزها کمتر شده از این رو قیمت ممکن است پایین تر نیز بیاید.

قابل ذکر است قیمت قراضه خرد شده در بازار داخلی امریکا اخیرا یک دلار افت داشته 166 دلار هر لانگ تن تحویل کارخانه ثبت شده است.

نگاهی به بازار قراضه ژاپن در خاور دور

قراضه ژاپن در تایوان ارزان تر شده و در کره جنوبی بهبود داشته است. قراضه سنگین کلاس 1و2 خلوص 50-50 ژاپن  در تایوان 2 تا 3 دلار افت داشته 157 تا 158 دلار هر تن سی اف آر شده  است. البته خریدارها به دنبال 145 تا 148 دلار هر تن سی اف آر بودند چون بیلت چین ارزان است. عرضه کننده های امریکایی قیمت قراضه خود را در تایوان بالا بردند چون در ترکیه قیمت اخیرا بهبودهایی داشته است. قراضه کانتینری امریکا در تایوان 160 تا 164 دلار هر تن سی اف آر شده است.

از طرفی قراض ژاپن در کره جنوبی 2 تا 4 دلار بهبود داشته 113 تا 117 دلار هر تن فوب ثبت شده است. در کره جنوبی قراضه سنگین کلاس یک امریکا 160 دلار هر تن سی اف آر است البته پیشنهادی رسمی در بازار دیده نشده است. قراضه آ3 روسیه نیز در 153 دلار هر تن سی اف آر کره در ثبات است.

میلگرد

بازار میلگرد ترکیه در سکوت

در بازار داخلی ترکیه موجودی میلگرد خریدارها کافی است از این رو فعلا کسی تمایلی به خرید ندارد. کاهش فروش باعث شده برخی از کارخانه ها در قیمت گذاری منعطف تر شوند ولی اغلب آن ها قیمت را بالا نگه داشته اند.
قیمت فعلی میلگرد در بازار داخلی 349 تا 379 دلار هر تن درب کارخانه است در حالی که یک هفته قبل 354 تا 374 دلار بود. برخی علت دیگر کاهش فعالیت بازار را روند شکل گیری دولت جدید می دانند.
زمانی که وزرای جدید انتخاب شوند تقاضای میلگرد نیز بهتر خواهد شد. از این رو تا پایان نوامبر بعید است تغییر جدی در بازار میلگرد ترکیه مشاهده شود.

رشد قیمت میلگرد در آلمان

نیمه اول نوامبر خرید میلگرد در بازار داخلی آلمان رونق داشت. از طرفی قیمت قراضه نیز در این کشور صعودی است. به همین دلیل با این که تقاضای میلگرد این روزها کم شده ولی عرضه کننده ها قیمت را افزایش داده اند.
چون قیمت قراضه در آلمان از ماه جولای روندی نزولی داشته، قیمت میلگرد نیز در این 4 ماه 105 یورو هر تن ارزان شد. حال با افزایش 10 یورویی قیمت قراردادهای قراضه در ماه نوامبر کارخانه ها دلیل کافی برای بالا بردن قیمت میلگرد پیدا کرده اند.

بدین ترتیب متوسط قیمت میلگرد در بازار داخلی آلمان 370 تا 380 یورو هر تن با کرایه حمل شده در حالی که اوایل نوامبر در 345 تا 350 یورو معامله شده بود.  البته در قیمت های جدید هنوز معامله ای بسته نشده چون خریدارها موجودی کافی تا پایان سال در انبار ها دارند

ورق

افت قیمت ورق در عربستان

دو هفته اخیر قیمت ورق گرم در بازار داخلی و واردات عربستان نزولی بوده چرا که تقاضا کم است. قیمت در بازار داخلی 4 تا 15 دلار هر تن افت داشته و در بازار واردات 5 تا 10 دلار کم شده است. در بازار داخلی معاملات ناچیزی در تناژ پایین بسته شد.
فعلا ورق گرم وارداتی خواستار ندارد. آخرین معامله برای ورق گرم ژاپن حمل دسامبر در ماه اکتبر نهایی شده بود. برخی در غرب عربستان نیز برای صادرات مجدد به یمن ورق گرم وارد می کنند چون انتظار دارند تا پایان سال جاری میلادی جنگ در یمن پایان یابد.

کمبود تقاضا و کاهش تولید ورق تخت در اوکراین

کارخانه متینوست اوکراین مجبور شده تولید ورق تخت خود را کاهش دهد چون تقاضا کم است و قیمت ورق گرم نیز نزولی است. این کارخانه خط تولید 3600 تنی آزواستال خود را از 30 اکتبر تعطیل کرده و احتمالا پایان نوامبر تولید را از سر می گیرد تا سفارشات قبلی را تامین کند.

البته خط تولید فوق در حال حاضر کاملا تعطیل نیست و 2 کوره از 5 کوره بلند  و یک کوره از 2 کوره سوخت اکسیژنی آن در حال تولید هستند.

telegram site1

آخرین ویرایش در شنبه, 30 آبان 1394

درباره ما

گروه تامین صنعت، فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینه فولاد در سال ۱۳۸۷ آغاز نمود و در ادامه به منظور ارائه خدمات علمی و مهندسی در زمینه مواد مصرفی صنعت ریخته‌گری، سایت حاضر را تحت عنوان Ferro تاسیس نمود.

ما برآنیم که با شناخت نیازهای مشتری و جلب اعتماد او، از طریق صداقت و رو راستی و پایبند بودن به اصول اخلاقی و حرفه‌ای، همواره اساس مشتری مداری را بجا آوریم.

کاتالوگ

download-catalog

price-list

خبرنامه پیامکی