wrapper

توصیه های روزانه

Ferro: بررسی افت و خیزهای بازار فولاد جهان در یک نگاه

 

سنگ آهن

افت شدید قیمت در بازار سنگ آهن

قیمت سنگ آهن وارداتی در چین به کمتر از 45 دلار هر تن سی اف آر رسیده چون تقاضا کم است و تمایل به فروش زیاد شده است. سنگ آهن خلوص 62 درصد استرالیا 1.75 دلار هر تن افت داشته 44 دلار و 75 سنت هر تن سی اف آر شده و ظاهرا بیشترین افت قیمت روزانه را در سه ماه اخیر ثبت کرده است. این افت قیمت ناگهانی بازار را نگران کرد و برخی از تجار به دنبال فروش هر چه سریع تر سنگ آهن انبارها افتادند.

هنوز عواملی وجود دارد که در دراز مدت بر بازار سنگ آهن فشار می آورد از جمله محدودیت اعطای اعتبارات بانکی، حاشیه سود پایین و کاهش تولید فولاد خام. از این رو کارخانه های چینی فقط در تناژ محدود خرید می کنند.

از آنجایی که قیمت سنگ آهن از مرز 45 دلار هم عبور کرده بعید است تمایل به خرید را بیشتر کند از این رو این روند نزولی ادامه خواهد داشت.

قراضه

رشد قیمت علی رغم کمبود تقاضا در بازار قراضه خاور دور

در خاور دور قیمت قراضه از جانب عرضه کننده ها صعودی است و پس از ژاپن و امریکا روس ها نیز قیمت ها را بالا برده اند. ولی خریدارها آماده پذیرش رشد قیمت نیستند چون موجودی انبارهایشان کافی است.

با این که تقاضای قراضه در این منطقه کم است قراضه روسیه 15 تا 17 دلار نسبت به قبل بالا رفته به 168 تا 170 دلار هر تن سی اف آر رسیده است. در این شرایط کره ای ها تمایلی به خرید نشان نداده برای قراضه آ3 روسیه بیشتر از 154 دلار هر تن سی اف آر نمی دهند.

قراضه سنگین کلاس 2 ژاپن نیز 114 تا 118 دلار هر تن فوب است که 2 تا 6 دلار نسبت به هفته قبل بالا رفته  چون صادرکننده ها امیدوارند فروش قراضه حمل دسامبر و ژانویه بالاتر برود چون زمستان نزدیک است. ولی خریدارها که موجودی کافی دارند دلیلی برای افزایش قیمت قراضه نمی بینند.

امریکا به کره جنوبی قراضه عرضه نکرده چون در ترکیه تقاضا بهتر است. در تایوان نیز قراضه سنگین خلوص 20-80 حدود 160 تا 164 دلار هر تن سی اف آر است ولی با توجه به وجود بیلت ارزان چینی کسی به دنبال خرید قراضه در این قیمت نیست.

ثبات بازار قراضه در ترکیه

بعد از چند روز سکوت، معاملات قراضه جدیدی در بازار واردات ترکیه بسته شد. یک عرضه کننده اروپایی تصمیم گرفت بدون تخفیف به ترکیه قراضه بفروشد و سایر عرضه کننده ها از این روند تبعیت کردند.

اوایل هفته قبل خریداران ترک دست از خرید برداشتند تا بر قیمت قراضه فشار بیاورند ولی این سیاست جواب نداد و قراضه سنگین کلاس 1 و2 خلوص 25-75 اروپا در 190 دلار هر تن سی اف آر و قراضه سنگین کلاس یک در 202 دلار هر تن سی اف آر معامله شده است. قراضه بوشلینگ نیز 204 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

معامله ای برای قراضه امریکا نهایی نشد و قیمت اسمی قراضه سنگین خلوص 20-80 امریکا 200 دلار هر تن سی اف آر است.

بیلت

بیلت سی آی اس ارزان تر می شود

در حالی که اخیرا قیمت بیلت سی آی اس کمی بهبود داشته به نظر می رسد این بهبود موقتی باشد چرا که جو بازار منفی است و نشانه ای از بهبود تقاضا در بازار مقاطع به چشم نمی خورد. میانگین قیمت بازار بیلت سی آی اس 270 دلار هر تن فوب است و نسبت به هفته قبل ثبات داشته است. بیلت اوکراین به مصر در 275 دلار هر تن فوب فروخته شد ولی همزمان ترکیه بیلت سی آی اس را کمتر از 270 دلار هر تن فوب خرید. هنوز برخی از عرضه کننده ها به دنبال 5 تا 10دلار بالاترند ولی بازار این قیمت ها را نمی پذیرد.

کمبود تقاضا و رقابت چینی ها مشکلات فعلی عرضه کنندگان بیلت سی آی اس است. اگر عرضه کنندگان سی آی اس در قیمت گذاری منعطف نباشند خریداران به دنبال بیلت چین خواهند رفت. از این رو انتظار می رود بیلت سی آی اس تا پایان نوامبر تا 5 دلار ارزان تر شود.

 ترکیه به دنبال عرضه کنندگان جدید بیلت

فولادسازان ترک هنوز برای مدیریت هزینه ها ترجیح می دهند در مواردی بیلت بخرند تا قراضه. در این بین علاوه بر سی آی اس و چین، خریداران ترک به دنبال منابع جدید بیلت نیز هستند. از جمله بیلت ایران که معاملات محدودی در 278 تا 282 دلار هر تن سی اف آر حمل دسامبر شنیده شده و بیلت برزیل نیز اوایل نوامبر در 275 دلار هر تن سی اف آر حمل ژانویه معامله گردید.

از طرفی بیلت سی آی اس اخیرا 281 تا 282 دلار هر تن سی اف آر  و البته قیمت پیشنهادی اولیه 285 تا 290 دلار هر تن سی اف آر بوده است. بعید است ترکیه قیمت 290 دلار هر تن سی اف آر را برای حمل ژانویه بپذیرد.

بیلت چین نیز در ترکیه 260 تا 265 دلار هر تن سی اف آر حمل دسامبر تا ژانویه است. در بازار داخلی ترکیه نیز بیلت 5 دلار هر تن افت داشته 310 تا 320 دلار هر تن درب کارخانه بدون مالیات بر ارزش افزوده ثبت شده است.

میلگرد

رشد قیمت میلگرد صادراتی ترکیه ماندگار است؟؟

تولیدکننده های میلگرد ترکیه به دنبال افزایش قیمت ها در امارات هستند و معاملاتی در 20 تا 25 دلار بالاتر از ماه قبل نهایی شده است. البته خریدارها هنوز محتاط عمل می کنند و منتظر برعکس شدن روند بازارند. اخیرا میلگرد ترکیه در 350 دلار هر تن سی اف آر امارات حمل دسامبر نهایی شده که معادل 335 دلار هر تن فوب است. چون قیمت رشد زیادی داشته خریدارها تردید دارند ماندگار باشد از این رو کمتر از نیاز معامله می کنند.

در امریکا نیز میلگرد ترکیه 5 تا 10 دلار ارزان تر شده 355 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد که معادل 340 تا 345 دلار هر تن فوب است. البته خریدارها به دنبال 5 تا 10 دلار تخفیف بیشترند. متوسط قیمت میلگرد صادراتی ترکیه 340 تا 355 دلار هر تن فوب است.

سکوت بازار میلگرد در لبنان

بازار واردات میلگرد در لبنان راکد است چرا که نیمه اول نوامبر خرید بیشتری صورت گرفته بود. قیمت نسبت به ماه قبل 5 دلار افت داشته و آخرین معامله میلگرد چین در 275 تا 280 دلار هر تن سی اف آر حمل دسامبر بسته شد. میلگرد اوکراین نیز دو هفته قبل 310 دلار هر تن سی اف آر فروخته شد. قیمت های سی آی اس 30 تا 35 دلار از چین بالاتر است.

از طرفی موجودی انبارهای میلگرد در لبنان در حد متوسط است در نتیجه انتظار می رود در آینده نزدیک تمایل به خرید بیشتر شود.

ورق

ورق گرم اوکراین در ترکیه ارزان تر شد

کارخانه متینوست اوکراین تخفیف زیادی برای ورق گرم داده تا فروش آن بیشتر شود و موفق شد در تناژ بالا فروش داشه باشد. یک تولید کننده لوله در ترکیه 15 تا 20 هزار تن ورق گرم اوکراین را در 267 دلار هر تن سی اف آر خریداری کرده که نسبت به معاملات قبلی این ماه 15 دلار هر تن کاهش داشته است. ظاهرا سیاست قیمت گذاری کارخانه سوراستال در ترکیه متینوست را مجبور کرده این قدر تخفیف بدهد.

برخی دیگر از خریداران ترک به دنبال 260 تا 265 دلار هر تن سی اف آر برای ورق گرم متینوست هستند که هنوز مورد قبول واقع نشده است.

قابل ذکر است ورق سرد اوکراین نیز در تناژ محدود در 330 تا 335 دلار هر تن سی اف آر معامله شده است.

بازار ورق ترکیه در سرازیری

عرضه کنندگان ورق در ترکیه به تدریج در مقابل فشار خریداران خارجی رضایت داده اند و قیمت صادراتی ورق گرم را پایین آوردند. قیمت فعلی 280 تا 300 دلار هر تن فوب تولید دسامبر و ژانویه است که به طور میانگین 5 تا 10 دلار نسبت به دو هفته قبل ارزان تر شده است. برخی از خریداران جنوب اروپا توانسته اند در تناژ بالا در 275 تا 280 دلار هر تن فوب نیز از ترکیه ورق گرم بخرند. برخی دیگر حاضرند در 300 دلار هر تن فوب معامله کنند.

برخی معتقدند ورق گرم ترکیه تا پایان نوامبر باز هم ارزان خواهد شد چون سنگ آهن در چین نزولی است. بازار ورق نشانه ای از بهبود از خود نشان نداده است. تولید دسامبر کاملا پیش فروش شده و قیمت درخواستی برای تولید ژانویه به 240 دلار هر تن فوب هم رسیده است.

 

telegram site1

آخرین ویرایش در شنبه, 30 آبان 1394

درباره ما

گروه تامین صنعت، فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینه فولاد در سال ۱۳۸۷ آغاز نمود و در ادامه به منظور ارائه خدمات علمی و مهندسی در زمینه مواد مصرفی صنعت ریخته‌گری، سایت حاضر را تحت عنوان Ferro تاسیس نمود.

ما برآنیم که با شناخت نیازهای مشتری و جلب اعتماد او، از طریق صداقت و رو راستی و پایبند بودن به اصول اخلاقی و حرفه‌ای، همواره اساس مشتری مداری را بجا آوریم.

کاتالوگ

download-catalog

price-list

خبرنامه پیامکی