wrapper

توصیه های روزانه

Felezat: کامپوزیت نامی کلی برای مواد یا قطعاتی است که از مواد و اجسام متفاوت با حفظ ساختار و نمای عمومی هر یک ساخته می شود.

 کامپوزیت نامی کلی برای مواد یا قطعاتی است که از مواد و اجسام متفاوت با حفظ ساختار و نمای عمومی هر یک ساخته می شود.

 

کامپوزیت های زمینه فلزی (MMC): مجموعه ای است از زمینه آلیاژ فلزی نرم و افزودنی استحکام بخش (که معمولاً ماده ای سرامیکی است) و برای تامین استحکام و سختی مناسب تهیه می شود.

 

هدف از ساخت کامپوزیت های MC:

بهبود استحکام در دمای بالا، بهبود مدول (یا سختی)، امکان کاهش وزن با بالا بردن استحکام به وزن، بهبود مقاومت سایش، کاهش ضریب انبساط حرارتی.

کامپوزیت های با زمینه آلیاژهای آلومنیوم مورد توجه بیشتر برنامه های تحقیق و توسعه و کاربرد های تجاری است.

 

مواد استحکام بخش در کامپوزیت هایAl عبارتند از:

آلومینا

آلومینوسیلیکات

کاربید سیلیسیم

گرافیت

 

مواد استحکام بخش به صورت های مختلفی به کار می روند که عبارتند از:

الف) الیاف:   1. پیوسته     2. تکه تکه

ب) ذرات

ج) وسیکرزها

 

تاریخچه تولید کامپوزیت های زمینه فلزی:

در گذشته اجزای غیرفلزی (سرامیکی) داخل فلزات یا آلیاژها را به عنوان عواملی که باعث تخریب خواص مکانیکی از جمله استحکام و انعطاف پذیری می شوند، می دانستند.

در اواسط دهه 60 پودر گرافیت پوشش شده با نیکل را به وسیله جریان گاز آرگون در مذاب از آلیاژ آلومینیوم وارد کردند. این سرآغاز تولید و بررسی کامپوزیت های زمینه فلزی بود و تحت نام MMPC معرفی شد.

در سال 1968 در انجمن تکنولوژی هندوستان در کنپور، شخصی به وسیله روش به هم زدن موجبات اتصال ذرات آلومین به آلومینیوم را فراهم نمود و باعث بوجود آمدن کامپوزیت های آلومینیوم – آلومین گردید. این اختراع به نام ریخته گری به روش به هم زنی (stir casting) نامیده شد.

 

روش های پراکنده سازی:

  1. ریختگری بهم زنی
  2. روش کمپو کستینگ
  3. روش الکترود پیچشی
  4. سرعت چرخش پیچ
  5. ریخته گری ضربه ای
  6. ریخته گری نفوذ دهی فشاری
  7. فرآیند لانگ ساید
  8. روش رسوب پاشی

 

روش ریختگری بهم زنی:

در این روش آلیاژ کاملاً به صورت مذاب بوده و عامل تر کننده و ذرات داخل آن به هم زده می شوند. عمل به هم زدن به صور مختلف می تواند انجام شود که از آن جمله می توان به هم زدن با جریان های مغناطیسی را نام برد. در صورتی که آلیاژ قابلیت ترکنندگی ذرات را به طور ذاتی داشته باشد یا ذرات دارای پوششهایی که توانایی تر شدن را دارند باشند، نیازبه عامل ترکننده نمی باشد.

 

عوامل مهم در این روش:

حالت به هم زدن، ابعاد به هم زدن، سرعت به هم زدن

 

 

روش کمپو کستینگ:

در روش کمپو کستینگ آلیاژ در حالت شبه جامد می باشد، به این شکل که آلیاژ را در دمایی کمتر از حد مایع به شدت به هم زده می شود. در نتیجه مذابی دوغابی شکل حاصل می شود که در آن فاز جامد دارای شکل غیر دندریتی یا مدور است و شکل دادن آن توسط ریختگری و ترجیحاً با اعمال فشار جهت سیلان مذاب ویسکوز امکان پذیر است.

روش مخلوط کردن مواد افزودنی به آلیاژ نیمه جامد دارای مزایای ناشی از گیر افتادن مواد استحکام بخش در میان آلیاژ یا فلز جامد شده جلوگیری از آلگومراسیون ته نشین یا شناوری آنها می شود.

 

روش اکسترود پیچی:

در این روش از یک اکسترود پیچ که معمولا برای تولید پلیمر بکار می رود استفاده می شود.

این روش معمولا برای تلفیق و مخلوط کردن کامپوزیت های با پایه آلیاژ منیزیم بکار گرفته می شود فرآیند به این شکل است که منیزیم ورقه ای و پودر استحکام بخش را از طریق دهانه دستگاه به داخل آن تزریق می کنند. در دمای 580 درجه سانتیگراد ذرات منیزیم به صورت یک مخلوط دوغابی درآمده و از داخل قالب که در انتهای پیچ قرار دارد عبور می کند و از انتهای سیستم یک میله ریخته گری شده کامپوزیت خارج می شود.

این روش می تواند برای تولید کامپوزیت های آلومینیوم نیز بکار رود. فقط باید المان های گرمایی دستگاه را برای دمای بالاتر طراحی نمود.

 

روش های اشباع سازی با فلز مذاب :

ریخته گری ضربه ای

ریخته گری نفوذ دهی فشاری

روش لانگ ساید

در کامپوزیت های ریختگی که با روش اشباع با فلز مذاب تهیه می شوند مواد استحکام بخش توزیع کاملا یکسانی در داخل مذاب دارند. در این روش ها مواد استحکام بخش ذره ای بسیار مناسب هستند. همچنین در این روش ها ویسکرزها و درصدهای کمی از الیاف های کوتاه مورد استفاده قرار می گیرند اما برای توزیع الیاف طویل و پیوسته نامناسب هستند.

در روش ریخته گری ضربه ای مواد استحکام بخش شکل یافته و یا شکل نیافته را به وسیله آلیاژ مذاب تحت یک پرس هیدرولیک اشباع می کنند.

در این روش مواد شکل یافته می توانند پیش گرم و یا بدون پیش گرم به کار برده شوند که در حالت دوم مواد شکل یافته به وسیله گرمای ناشی از مذاب پیش گرم می شوند. متغیرهای این سیستم مشابه روش ریخته گری ضربه ای است.

در فرآیند لانگ ساید مواد استحکام بخش به صورت مواد شکل یافته و یا بستری از ذرات پراکنده شونده بر روی شمش آلیاژی در درجه حرارت های بالاتر از درجه حرارت ذوب آلیاژ و تحت یک اتمسفر کنترل شده معمولا نیتروژن به کار برده می شوند.

از آن جایی که نفوذ دهی تقریبا به صورت خودکار و بدون اعمال فشار خارجی می باشد بنابراین ترشوندگی در این روش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است متغیرهای این سیستم عبارت است از درجه حرارت نفوذ دهی ابعاد و دانه بندی ذرات، ترکیب شیمیایی آلیاژ.

 

روش رسوب پاشی

در روش رسوب پاشی جریان فلز مذاب با جت گاز خنثی سرد، که با سرعت زیاد عبور می کند برخورد کرده و از میان تفنگ اسپری کننده عبور می کند و با پاشش مواد انتشاری مخلوط شده و روی سطح مورد نظر می نشیند.    

 

مزایای روش:

به دلیل سرعت عمل ، واکنش مواد انتشاری و مذاب کم است.

سرعت تولید بالا

اگر کنترل مناسب روی فرآیند اعمال شود عمل پاشیدن می تواند روی زمینه هایی با اشکال مختلف همچون اشکال لوله ای و پلیت انجام می شود.

 

متغیر های این سیستم عبارت است از:

تولید کامپوزیت ها به روش انجماد سریع بدین شکل است که از مخلوط دوغابی شکل آلیاژ مذاب سرامیک که از قبل آماده شده است، جریان دوغابی تحت فشار خارج شده است و بر روی غلتک مسی که به وسیله آب خنک می شود پاشیده می شود و در نتیجه پودرهایی سوزنی شکل تولید می شود که دارای طول 6-8 mm و عرض 0.5-0.7mm و ضخامت 40-60 میکرون است.

دو پارامتر بحرانی که روی جریان موثر می باشد عبارتند از سرعت سرد کنندگی غلتک مسی و مقدار موادی که روی آن ریخته می شود نمی تواند مدت زمان زیادی روی آن باقی بماند و در نهایت نمی تواند ضخیم شود و طول سوزن های تولیدی به اندازه زیادی بلند گردد. از طرف دیگر اگر غلتک به آرامی چرخش کند باعث تولید سوزن های ضخیم می شود که برای پروسس بعدی آن غیر قابل قبول می باشد.

بعد از تولید سوزن ها، آنها را به صورت بیلت درآورده یا مستقیماً استفاده می شود که در حالت دوم برای تولید کامپوزیت های متراکم با مواد افزودنی مناسب بکار برده می شود.

 

 

کانال

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 08 شهریور 1396

درباره ما

گروه تامین صنعت، فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینه فولاد در سال ۱۳۸۷ آغاز نمود و در ادامه به منظور ارائه خدمات علمی و مهندسی در زمینه مواد مصرفی صنعت ریخته‌گری، سایت حاضر را تحت عنوان Ferro تاسیس نمود.

ما برآنیم که با شناخت نیازهای مشتری و جلب اعتماد او، از طریق صداقت و رو راستی و پایبند بودن به اصول اخلاقی و حرفه‌ای، همواره اساس مشتری مداری را بجا آوریم.

کاتالوگ

download-catalog

price-list

خبرنامه پیامکی