wrapper

توصیه های روزانه

Felezat: این عیب توسط مدیر کنترل کیفیت یکی از مجموعه های ریخته گری در ایران مطرح شد و توسط مدیران و مهندسین در گروه Felezat به شرح ذیل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

این عیب توسط مدیر کنترل کیفیت یکی از مجموعه های ریخته گری در ایران مطرح شد و توسط مدیران و مهندسین در گروه Felezat به شرح ذیل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

شرح عیب:
در مقطع یک سری از شمشهای 5sp 125*125(آنالیز نرمال)عیبی بوجود آمده است، تصویر عیب شکل زیر می باشد:

 

 
این عیب در یکی از خطوط ریخته گری اتفاق افتاده و در خط دیگر مشاهده نمی شود.

 

نظرات کارشناسی :

مهندس بداغی:

عنصر روی موجود در قراضه های شما بالاست، به همین علت این عیب را مشاهده کرده اید. به شمش های داغ روی بستر نگاه کنید، همون طور که مشخص است نقاطی در سطح مقطع شمش روشن تر از باقی نقاط است. دلیل لصلی دمای پایین ذوب عنصر روی (حدود 419 درجه ی سانتی گراد) هست، یعنی در دمایی که هنوز شمش داغ است، روی که در اثر جدایش به مرکز شمش آمده، ممکن است هنوز منجمد نشده باشد. در تصویر دوم، همان شمش ها را پس از خنک شدن ملاحظه می کنید. جدایش فلزات در شمش به عوامل متعددی از جمله میزان و شدت خنک سازی در ماشین ریخته گری پیوسته بستگی دارد، به همین دلیل ممکن است در یک ماشین ریخته گری چند خط، در هر خط شرایط ریخته متفاوتی مشاهده کرد.

جدایش فلزات در شمش به عوامل متعددی از جمله میزان و شدت خنک سازی در ماشین ریخته گری پیوسته بستگی دارد، به همین دلیل ممکن است در یک ماشین ریخته گری چند خط، در هر خط شرایط ریخته متفاوتی مشاهده کرد.

به نظرم با کنترل ضایعات، می توان این عنصر را کاهش و این عیب را رفع کرد.

البته در آنالیز های 5sp و 3sp که عمدتا تولید میشه، میزان عنصر روی ذکر نشده و احتمالا باید در حد هزارم باشد.

 

مهندس شهبازی:

 به عکس زیر که از دو جهت برش داده شده توجه بفرمایید، مشکل حل خواهد شد

متاسفانه خطوط نسب شده در ایران کمتر دارای الکترو مگنتیک استیرینگ هستند.

 

مهندس ولایی:

این عیب ناشی از دمای بالا ذوبریزی و سرعت بالای آن می باشد و همانطور که مهندس شهبازی فرمودند با کنترل سرعت و دمای بارریزی می توان تا حدودی این عیب را کنترل نمود، البته وجود عناصر مزاحم نظیر روی که دمای ذوب پایینی دارند می تواند موجب بروز این عیب شود ولی با توجه به اینکه عیب در یکی از خطوط ریخته گری مشاهده شده است این حالت غیر محتمل تر می باشد.

 

 مهندس سنگری:

در مورد عيب مطرح شده اين عيب ناشی از جدايش عناصر همراه است (از جمله عنصر روي) و به قول همكاران ذوب اهن اين عيب ستاره نوري نام دارد و با بهبود شدت خنك كنندگي در سرد كننده ثانويه اين عيب كنترل مي شود اما رفع عيب اصلي در اصلاح شارژ فلزي است، احتمالا تغيير در رژيم شارژ ايجاد شده و قراضه هاي حلبی و گالوانيزه افزايش يافته است.

 

 کانال

آخرین ویرایش در سه شنبه, 11 مهر 1396

درباره ما

گروه تامین صنعت، فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینه فولاد در سال ۱۳۸۷ آغاز نمود و در ادامه به منظور ارائه خدمات علمی و مهندسی در زمینه مواد مصرفی صنعت ریخته‌گری، سایت حاضر را تحت عنوان Ferro تاسیس نمود.

ما برآنیم که با شناخت نیازهای مشتری و جلب اعتماد او، از طریق صداقت و رو راستی و پایبند بودن به اصول اخلاقی و حرفه‌ای، همواره اساس مشتری مداری را بجا آوریم.

کاتالوگ

download-catalog

price-list

خبرنامه پیامکی