wrapper

توصیه های روزانه

Felezat: این عیب توسط مدیر کنترل کیفیت یکی از مجموعه های ریخته گری در ایران مطرح شد و توسط مدیران و مهندسین در گروه Felezat به شرح ذیل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این عیب توسط مدیر کنترل کیفیت یکی از مجموعه های ریخته گری در ایران مطرح شد و توسط مدیران و مهندسین در گروه Felezat به شرح ذیل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

شرح عیب:

چند عدد از شمشهای 6 متری 125*125 و با آنالیز شیمیایی 5SP از نظر کیفیت سطحی مشکل دارند که تصاویر آنها در ادامه آمده است. لطفاً راهکار ارائه دهید.

photo 2015-08-04 11-49-00

 

 

photo 2015-08-04 11-49-12

 

photo 2015-08-04 11-49-18

 

photo 2015-08-04 11-49-24

 

photo 2015-08-04 11-49-28

 

 

نظرات کارشناسی:

مهندس شهبازی:

شمش ریزهای بزرگ عموماً شمش های آخر را فقط جهت ذوب تولید می کنند، البته در 24 ساعت دو یا سه عدد شمش آخر دارند، شمش آخر به دلیل کاهش ارتفاع ذوب در تاندیش، مجموعه ای (هندبوک!!!) عیوب ریخته گری است و کسی ریسک دادن آن را به خط نورد نمی پذیرد.

 

 مهندس ولایی:

به نظر می رسد، شمش های انتهای ذوبریزی هستند، چرا که حجم مواد غیر فلزی و سرباره در سطح شمش بسیار بالاست.

سریعترین روش پیشگیری از این عیب افزایش تعداد دفعات سرباره گیری و دقت اپراتور خواهد بود.

 

مهندس بداغی:

این عیب دلایل مختلف می تواند داشته باشد، بیشترین مواردی که این عیب رو مشاهده کرده ام مربوط به تخریب جداره ی نسوز تاندیش در ارتفاع کم ذوب درون تاندیش بوده است، دمای پایین مذاب، تلاطم زیاد مذاب درون قالب هم در به دام افتادن سرباره یا ناخالصی بر روی سطح شمش ها تاثیر گذار است. ضمن اینکه گاهی هم تشکیل منگنز سیلیکات آگلومره شده، در سطح شمش ها مشاهده شده است.

در این موارد، بالا بردن سطح مذاب درون تاندیش و افزایش دقت اپراتور در سرباره گیری و افزایش دفعات سرباره گیری توسط اپراتور می تواند از شدت عیب کم کند.

 

مهندس شهبازی:
 در خطوط چند کارخانه، به خصوص آنهایی که تک شاخه هستند من تاندیش را کوچک کرده ام و با تغییر نسبت سطح به حجم و افزایش ارتفاع، مقدار ذوب ته تاندیش را مرتفع تر کرده ام تا شمش کمتری ضایع شود و تا اخرین لحظه فشار فرو استاتیکی مناسب برای جلو گیری از عبور مواد غیر فلزی از نازل ایجاد شود.

 

کانال

آخرین ویرایش در دوشنبه, 17 مهر 1396

درباره ما

گروه تامین صنعت، فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینه فولاد در سال ۱۳۸۷ آغاز نمود و در ادامه به منظور ارائه خدمات علمی و مهندسی در زمینه مواد مصرفی صنعت ریخته‌گری، سایت حاضر را تحت عنوان Ferro تاسیس نمود.

ما برآنیم که با شناخت نیازهای مشتری و جلب اعتماد او، از طریق صداقت و رو راستی و پایبند بودن به اصول اخلاقی و حرفه‌ای، همواره اساس مشتری مداری را بجا آوریم.

کاتالوگ

download-catalog

price-list

خبرنامه پیامکی