wrapper

توصیه های روزانه

Felezat: در هفته جاری  قالب گیری به روش کلد باکس (Cold Box) توسط کارشناسان و اساتید گروه Felezat مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. در ادامه شرح این بحث و تبادل نظر را می خوانیم.

 

مهندس یوسف نژاد:

اصطلاح  Cold Box رایج در صنعت ریخته گری به معنای قالبگیری با رزین پارت یک و دو بعلاوه یک گاز می باشد. البته قالب گیری با چسب شیشه هم کلد بکس محسوب می شود.

 

مهندس اکبری:

 Cold Box روش های قالبگیری هستند که در آنها برای قالبگیری از چسب های آلی استفاده می شود که بطور کلی دو جزئی چسب و هاردنر هستند و در کاربردترين آن فوران است، البته در ایران بدلیل نامرغوب بودن ماسه، میزان چسب خیلی بیشتر از اعداد ذکرشده در منابع علمی می باشد.

 

مهندس شهبازی:

روش Cold Box در ایران به نام چسب سرد یا چسب و اسید بیش از سی سال است که مرسوم می باشد ، در چند سال اخیر به دلیل بالا رفتن هزینه مواد اولیه، این روش زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد. چسب آن معمولاً ترکیبات فنل می باشد که با عنوان فوران رزین هم شناخته می شود، اسید یا هاردنر معمولاً پارا تولوئن سولفونیک اسید می باشد و عموماً رزین به نسبت وزنی 2.5 تا 3 درصد ماسه به ماسه اضافه می شود و مصرف اسید معمولا سی درصد مقدار چسب می باشد، از خواص این ترکیب ماسه استحکام سرد بالا، استحکلم پس ماند بسیار ناچیز و کیفیت سطحی بسیار عالی می باشد نوع کم نیتروژن آن برای فولاد و نوع متوسط آن برای چدن استفاده می شود.

 

مهندس اکبری:

یکی از رایج ترین روشهای چسب سرد فوران است که برای قالب گیری و ماهیچه گیری استفاده می شود با میزان مصرف چسب حدود 0.8 تا 1.2 و میزان اسید یا هاردنر نصف آن است.

ولی با ماسه ایرانی مصرف چسب تا دوبرابر و اسید نصف می باشد.

ماسه مورد نیاز این روش همان ماسه سیليسي است ولی دانه بندی بسته به جنس قطعه و وزن آن متفاوت است. فقط اکسيدهاي قلیایی مانند اکسید سدیم عناصر مضر هستند که در ماسه های ایرانی وجود دارد و مصرف چسب و اسید را افزایش داده و عیوب خروج گاز را افزایش می دهد.

 

مهندس سنگری:

در کارخانه تحت مدیریت اینجانب از ماسه اسيد شويي شده با دانه بندي AFS 60 استفاده مي كنيم، مصرف رزين 1.5 درصد و مصرف اسيد ( كاتاليست) نصف ان ( 0.7- 0.5٪) است.

اين روش به مقدار اسيد و درجه حرارت ماسه حساس است و البته با ماسه كروميتي فوق العاده جواب مي دهد.
اخيراً نوع آلكاليني به بازار امده كه هادنر ان آتر است كه بر اساس نوع استر زمان خودگيري قابل تنظيم است و به حرارت و اسيديته ماسه حساس نيست و از نظر محيط زيست هم بي خطر است
هر دو نوع فرايندهاي ذكر شده از قابليت فروپاشي بسيار خوبي برخودار هستند و با در نظر گرفتن سرعت فرايند و كيفيت محصول و سرعت در عمليات تكميل براي قطعات مرغوب اقتصادي است.

 

 کانال

 

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 20 مهر 1396

درباره ما

گروه تامین صنعت، فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینه فولاد در سال ۱۳۸۷ آغاز نمود و در ادامه به منظور ارائه خدمات علمی و مهندسی در زمینه مواد مصرفی صنعت ریخته‌گری، سایت حاضر را تحت عنوان Ferro تاسیس نمود.

ما برآنیم که با شناخت نیازهای مشتری و جلب اعتماد او، از طریق صداقت و رو راستی و پایبند بودن به اصول اخلاقی و حرفه‌ای، همواره اساس مشتری مداری را بجا آوریم.

کاتالوگ

download-catalog

price-list

خبرنامه پیامکی